Co nam dają skrzynki rozprężne w wentylacji?

Co nam dają skrzynki rozprężne w wentylacji?

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon3 min read

Skrzynki rozprężne są jednym z elementów instalacji wentylacyjnej w praktycznie każdym budynku. Pozwalają one na równomierne rozprowadzanie powietrza, a także pomagają zredukować hałas pochodzący z rurociągów wentylacyjnych. Co warto wiedzieć na temat właściwości skrzynek wentylacyjnych?

Hałas od strony wentylacji? Skrzynki rozprężne w wentylacji pomogą się z nim uporać

Właściwie skonstruowana instalacja wentylacyjna jest niezbędna dla zdrowia i komfortu użytkowników budynku. W wielu nieruchomościach stosuje się obecnie wymuszony ruch powietrza przy pomocy wentylacji mechanicznej. Ta z kolei – jeśli nie jest prawidłowo skonstruowana – może prowadzić do pojawienia się dokuczliwego hałasu. Jednym ze sposobów na jego pozbycie się są skrzynki rozprężne w wentylacji.

skrzynki rozprężne w wentylacji

Skrzynki rozprężne sprawdzają się zarówno w nisko, jak i wysokociśnieniowych instalacjach. Odpowiadają one za rozprężanie powietrza nawiewnego, co reguluje prędkość nawiewu, a także sprawia, że jest ono rozprowadzane w sposób równomierny. Zarówno jedna, jak i druga właściwość działania skrzynek rozprężnych przyczynia się do obniżenia hałasu spowodowanego wędrowaniem powietrza w rurociągach wentylacyjnych, a tym samym podniesienia komfortu użytkowników budynku.

Skrzynki rozprężne pomagają rozdzielać powietrze

Skrzynki rozprężne są jednym z kluczowych elementów całej instalacji. To do nich trafia powietrze ze skrzynek rozdzielczych i jest równomiernie rozprowadzane po innych składowych instalacji. Dzięki nim możliwe jest również uzyskanie równomiernej charakterystyki powietrza.

Jednak skrzynki rozprężne nie są jedynym sposobem na utrzymanie wentylacji w trybie pożądanej cichej pracy. Innym elementem, który może być wykorzystany w przypadku, gdy wentylacja pracuje zbyt głośno, są tłumiki akustyczne w wentylacji.

Tłumiki akustyczne w wentylacji tłumią hałas

We wszystkich instalacjach wentylacyjnych, gdzie tłumienie dźwięków przy pomocy skrzynek rozprężnych okazuje się niewystarczające, dodatkowo można zastosować tłumiki akustyczne, które pozwolą na znaczne ograniczenie pochodzących z rurociągów hałasów.

Tłumiki akustyczne sprawiają, że działanie wentylacji mechanicznej jest mniej uciążliwe. Co więcej, możliwe jest jej zastosowanie również w tych miejscach, które wymagają szczególnych warunków akustycznych (np. sypialni, czy pracowni). Tłumiki akustyczne w wentylacji umieszcza się w pobliżu źródła znacznego hałasu. Są one wyposażone w specjalne tkaniny, które wchłaniają drgania i ograniczają w znacznym stopniu dźwięki przenikające na zewnątrz wentylacji.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne