Rodzaje kluczy – jakie są i do czego się je stosuje?
Budowa / Wykończenie

Rodzaje kluczy – jakie są i do czego się je stosuje?

Mechanika, motoryzacja, budownictwo, przemysł i wiele innych branży nie może obyć się bez odpowiednich kluczy. Dzięki nim możliwe jest wykręcanie i dokręcanie, a także regulacja elementów i połączeń. Te podstawowe – płaskie, krzyżakowe, nasadowe czy imbusowe – są znane każdemu. Warto mieć świadomość, że istnieją również bardziej zaawansowane narzędzia. Choć ich popularność w domowych warsztatach jest mniejsza, przy wielu pracach ich pomoc jest nieoceniona.

Klucze do zadań specjalnych

Niezbędny element wyposażenia ekipy budowlanej, a także warsztatu mechanika stanowią klucze udarowe. Ich główną zaletą jest wyjątkowa siła, która umożliwia odkręcanie nawet najbardziej zastałych śrub. Doskonale radzą sobie w przypadku zbyt mocnego dokręcenia, a także skorodowania nakrętek. Choć najczęściej kojarzone są z odkręcaniem, równie dobrze sprawdzają się w drugą stronę – bez trudu mocują elementy, przy których konieczne byłoby użycie dużej siły fizycznej.

Klucze udarowe ze względu na zasilanie można podzielić na dwa rodzaje – pneumatyczne i elektryczne. Te pierwsze działają za pomocą sprężonego powietrza, natomiast te drugie, jak sama ich nazwa wskazuje, są zasilane energią elektryczną. Oba typy są niezwykle skuteczne i mają szerokie zastosowanie. Można je znaleźć u producenta Mighty Seven: https://mightyseven.pl/pol_n_Klucze-udarowe-2138.html.

Tego rodzaju klucze są przydatne wszędzie tam, gdzie wymagane są duże momenty obrotowe. Przy serwisie samochodów, w przemyśle ciężkim, a także w budownictwie. Wiele osób nabywa je również do użytku domowego. Znajdują się w wyposażeniu wielu amatorów majsterkowania.

Klucze przeznaczone do trudnych miejsc

Konieczność przymocowania elementu w ciasnych i trudno dostępnych punktach nie jest rzadkością. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą klucze zapadkowe. Umieszczony w nich mechanizm grzechotkowy sprawia, że możliwe jest szybkie i wielokrotne obracanie śrub lub nakrętek bez zdejmowania z nich klucza po każdym ruchu.

Klucze zapadkowe mogą być stosowane z różnymi rodzajami nakładek, dzięki czemu są wszechstronne. Mają także różne parametry dotyczące mocy, rozmiaru i maksymalnego momentu obrotowego. Można je znaleźć na stronie: https://mightyseven.pl/pol_m_Klucze-zapadkowe-2150.html.

Z tego rodzaju kluczy korzysta się w mechanice, hydraulice, meblarstwie, a także przy pracach montażowych i konserwacyjnych. Stosuje się je podczas działań związanych z instalacjami hydraulicznymi i gazowymi. Są również przydatne w codziennych naprawach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *