Jak wybrać drabinę do domu i warsztatu?

Jak wybrać drabinę do domu i warsztatu?

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon3 min read

Drabina to niezwykle ważny przedmiot w każdym domu. Wbrew pozorom wcale nie przydaje się ona wyłącznie na etapie konstrukcji budynku czy podczas remontów. Niejednokrotnie użyjemy jej również podczas naprawiania niektórych osadzonych wysoko elementów wyposażenia lub w czasie prac w ogrodzie. Odpowiednia drabina nie tylko pomoże Ci sięgnąć wszędzie tam, gdzie zachcesz, lecz również zapewni maksimum bezpieczeństwa i znacząco poprawi komfort pracy. Sprawdź, jak wybrać drabinę, która Cię nie zawiedzie!

Po pierwsze — materiał wykonania drabiny

Dostępne na rynku modele drabin bywają wykonywane z najróżniejszych materiałów, nierzadko łącząc ze sobą te o zupełnie odmiennych właściwościach. Oferty sprzedawców zawierają najczęściej drabiny aluminiowe oraz drewniane. Którą z nich wybrać? Podejmując decyzję, warto mieć na uwadze właściwości tych materiałów. 

Drabiny drewniane

Drewno to naturalny surowiec, który — choć wciąż powszechnie stosowany w budownictwie — coraz częściej doceniany jest przede wszystkim za swój wygląd, nie zaś za właściwości. Powód jest dość oczywisty — drewno źle znosi przedłużoną ekspozycję na wilgoć, a jego porowata struktura sprawia, że dość łatwo ulega trudnym do usunięcia zabrudzeniom. Z tego materiału konstruuje się zwykle najprostsze, niskie modele drabin, wytrzymujące stosunkowo niewielkie obciążenia. Osoby, które poszukują bardziej zaawansowanych konstrukcji, powinny więc rozważyć wybór modelu metalowego.

Drabiny aluminiowe

Wśród najistotniejszych zalet drabin aluminiowych wymienić należy przede wszystkim dużą wytrzymałość, w tym zdolność do utrzymania wysokich obciążeń oraz odporność na rozmaite uszkodzenia mechaniczne. Konstrukcja takich modeli jest stosunkowo lekka, dlatego nie sprawia większych problemów podczas transportu samochodowego czy przenoszenia. Aluminium to również materiał odporny na korozję — wykonane z niego drabiny możesz bez obaw przechowywać i użytkować także na zewnątrz. Rozmaite modele drabin aluminiowych znajdziesz w ofercie sklepu Bricoman, na stronie https://www.bricoman.pl/warsztat/drabiny/drabiny-aluminiowe.

Po drugie — funkcjonalność drabiny 

Wiele z nas nie poświęca odpowiedniemu doborowi modelu drabiny wystarczająco dużo uwagi. Funkcjonalność tej konstrukcji ma jednak istotne znaczenie i nie powinna być traktowana po macoszemu. Prawdziwie praktyczne modele drabin to te rozsuwane, które umożliwiają dostosowanie aktualnej wysokości do potrzeb użytkownika. Konstrukcje te wyposażone są w dodatkowy segment, który w każdej chwili można wyciągnąć, w ten sposób dodając drabinie dodatkowych metrów.

Dużą popularnością wśród profesjonalistów i osób, którym zależy na maksymalnej funkcjonalności drabin, cieszą się modele, które można ustawiać na schodach, skarpach lub innych pochyłościach. W podstawowych pracach w domu zwykle sprawdzą się modele kilkustopniowe. W sadzie bądź podczas prowadzenia prac na wyżej położonych elementach budynku potrzebne będą stabilne, wielofunkcyjne modele przystawne, rozsuwane i wolnostojące.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne