Marzeniem wielu osób aranżujących przestrzeń w swoim domu, jest posiadanie kominka. Jesienne i zimowe wieczory spędzane przy blasku płonącego ognia i naturalnie dogrzane pomieszczenie, nieodłącznie kojarzą się przecież z przytulną atmosferą i chwilą wytchnienia w codziennym pędzie. Nie zawsze instalacja kominka jest jednak możliwa, co nie oznacza, że należy zapomnieć o „filmowym” salonie. Z pomocą przychodzą piece wolnostojące, czyli popularne kozy, które potrafią efektywnie zastąpić masywny kominek. Jak jednak zabrać się do montażu takiego pieca i czy takie elementy, jak rury i kolana sprawią trudność podczas instalacji? Zapraszamy do lektury.
Wybór miejsca na piec wolnostojący
Na początek należy odpowiedzieć na pytanie „jaką przewagę piece wolnostojące mają nad standardowymi kominkami?”. Jak sama nazwa wskazuje, można je umieścić w niemal dowolnym miejscu domu, pomijając przewidywanie takiej lokalizacji na etapie projektowania pomieszczeń. Jedynym wymogiem jest w tym przypadku w miarę bezpośredni dostęp do wlotu przewodu kominowego. Nieco większą odległość instalacji od wlotu można oczywiście zrekompensować za pomocą rur i kolan, choć ich duża ilość redukuje skuteczność odprowadzania spalin. Z tego względu drugim ważnym aspektem przy umiejscawianiu kozy jest jej niewielkie odsunięcie od ściany, aby łatwiejszym było zainstalowanie dodatkowych rur i kolan. Należy także pamiętać o usunięciu z jej bezpośredniego otoczenia wszelkich przedmiotów łatwopalnych, takich jak firany czy dywany, co po pierwsze zapewni bezpieczeństwo, a po drugie umożliwi skuteczne krążenie powietrza i efektywne ogrzewanie pomieszczenia.
Przygotowanie miejsca do montażu kozy
Kiedy wybraliśmy już optymalne miejsce na postawienie pieca wolnostojącego, należy je odpowiednio przygotować i zabezpieczyć, używając materiałów ogniotrwałych. Kluczowa jest w tym względzie podłoga pod i wokół pieca, którą najlepiej wyłożyć płytkami odpornymi na wysokie temperatury używając do ich montażu żaroodpornego kleju. Odpowiednio zabezpieczone powinny zostać także ściany wokół kozy, które powinny być wolne od tapet i wyłożone płytkami lub tynkiem ognioodpornym. Jeśli natomiast koza zlokalizowana będzie w specjalnie przystosowanej wnęce, należy pamiętać o niebudowaniu jej z tradycyjnych płyt kartonowo-gipsowych. Producenci pieców wolnostojących polecają budowę wnęk z łatwych w obróbce płyt odpornych na temperaturę do 1000°C.
Proces montażu pieców wolnostojących
Jak już wspomniano, podstawą montażu pieców żeliwnych wolnostojących, jest ich podłączenie do przewodu kominowego z zastosowaniem żaroodpornych rur i kolan. Ich średnica powinna być skonsultowana z producentem pieca wolnostojącego, który montujemy, aby zapewnić płynne i bezpieczne odprowadzanie spalin. Uprzednio należy także sprawdzić dostosowanie przewodu kominowego do urządzeń opalanych drewnem. W przypadku braku takiego dostosowania, niezbędne jest zastosowanie wkładu ze stali kwasoodpornej, które dostępne są u większości producentów pieców wolnostojących.
Wymienione porady dotyczące montażu kozy sprawią, że jej instalacja w domu będzie łatwym przedsięwzięciem, a efekt pozwoli cieszyć się zarówno efektywnie rozprowadzonym ciepłem, jak i walorami estetycznymi i dekoracyjnymi.