Z czasem drzwi zewnętrzne nie spełniają już określonych standardów. Gdy tak się dzieje, należy rozsądnie pomyśleć nad zmianą, ponieważ taki stan rzeczy nie może długo się utrzymywać. Warto pamiętać, że wymiana drzwi zewnętrznych jest jednym z podstawowych zadań przy remoncie strefy wejściowej. W ten sposób poprawiamy nie tylko wizualny odbiór całości, ale i uszczelniamy wszystkie możliwe miejsca, co prowadzi do mniejszych strat ciepła.
Przy drzwiach zewnętrznych zawsze bierze się pod uwagę nie tylko wygląd, ale i wspomnianą izolacyjność termiczną oraz inne kwestie związane z bezpieczeństwem. Najczęściej drzwi wejściowe dopasowuje się do znajdującej się w domu stolarki okiennej.
Dopasowujemy drzwi zewnętrzne
Prawidłowo wymiary drzwi powinny być takie same jak w przypadku poprzednich rozwiązań. Niektórzy mogą pokusić się o nieco szersze lub wyższe drzwi, ale zawsze wiąże się to z modyfikacją nadproża, przez co musimy rozkuć fragment muru, co nie jest zbyt opłacalne. Dzisiaj drzwi zewnętrzne z łatwością dopasowują się, dlatego też powinniśmy wykorzystywać uniwersalne rozwiązania. Dla naszej wygody drzwi zewnętrzne powinny otwierać się na zewnątrz i do środka. Nie ma jakiegoś konkretnego przepisu budowlanego, który by regulował tę kwestię, więc w tym wypadku, jest to nasza własna inicjatywa.
Ochrona musi być zapewniona
Jeśli drzwi nie posiadają charakterystycznego daszku, to muszą być odporne w całości na wilgoć oraz promieniowanie UV. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ochronić ich naturalny wygląd. Jeśli w naszej miejscowości często pada deszcz, to warto postawić na wyższą klasę wodoszczelności drzwi. Producenci najczęściej oferują nam 4 klasę wodoszczelności, co zapewnia odpowiednią ochronę przed wilgocią. Jeśli decydujemy się na wzmacniane drzwi, to warto wybrać system antywłamaniowy 4 klasy, co jest zgodne z normą europejską. Drzwi zewnętrzne w klasie C powinny oferować dwa solidne zamki.
Drzwi należą do tego typu produktów, których nie kupuje się na co dzień. Ich wybór jest ważny, zwłaszcza jeśli chodzi o drzwi wejściowe do domu. Jest to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, lecz również estetyki i izolacji termicznej. Nie bez znaczenia jest również izolacja akustyczna. Wszystkie te rzeczy trzeba wziąć pod uwagę wybierając drzwi do domu.
Drzwi drewniane zewnętrzne
Najpopularniejszym materiałem z jakiego wykonywane są drzwi jest drewno. Jest ku temu wiele powodów. Drzwi drewniane zewnętrzne są bardzo trwałe, a przy tym estetyczne. Drewno jest stosunkowo tanie, jeśli nie szukamy jakiegoś szlachetnego gatunku. Odznacza się również bardzo dobrym współczynnikiem zarówno izolacji termicznej, jak i akustycznej. Jest to więc bardzo dobry wybór jeżeli chcemy kupić drzwi raz, na lata, i nie zawracać sobie nimi głowy zbyt często.
Konserwacja drzwi
Drzwi zewnętrzne do domku jednorodzinnego są o wiele bardziej narażone na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych w porównaniu do drzwi wejściowych do mieszkania. Trzeba więc poświęcać im nieco uwagi. Zazwyczaj wystarczy dwa razy do roku dokonać ich konserwacji. Służy do tego specjalne mleczko do konserwacji drewna. Należy pokryć drewno odpowiednią ilością a następnie delikatnie je wetrzeć w powierzchnię miękką ściereczką. Zapewnia to odpowiedni stopień impregnacji drewna i chroni je nie tylko przed wilgocią, lecz również wpływem nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.
Wpis powstał we współpracy z serwisem zielonabudowa.wroclaw.pl, do odwiedzenia którego serdecznie zapraszamy.