Drewno – znakomity i uniwersalny materiał budowlany

Drewno – znakomity i uniwersalny materiał budowlany

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon3 min read

Drewno jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych używanych przez człowieka. Wraz z postępem technologii na rynku pojawiają się nowe materiały (różnego rodzaju syntetyki), które rywalizują z tym budulcem. Tysiące lat doświadczeń człowieka w stawianiu budowli z drewna sprawia jednak, że nie możemy spodziewać się zupełnego wyparcia tego surowca z branży.

Drewno wytrzymuje jednak konkurencję ze strony bardziej nowoczesnych materiałów. W ostatnim czasie możemy zaobserwować dość wyraźny powrót do stosowania klasycznych materiałów takich właśnie jak drewno. Jest to surowiec ekologiczny. Podlega pełnej biodegradacji. Jest również odnawialny, czyli nie zabraknie go praktycznie nigdy, jeśli będziemy prowadzić jego przemyślaną eksploatację.

Tysiące lat tradycji użytkowania drewna

Drewno, jako budulec towarzyszyło człowiekowi od niepamiętnych czasów. To właśnie m.in. z niego powstawały pierwsze prymitywne ludzkie schronienia. Materiał ten był ogólnodostępny. Każdy kto miał taką potrzebę mógł go łatwo pozyskać. Ważną kwestą było również to, że drewno poddawało się łatwej obróbce nawet bez wykorzystywania skomplikowanych narzędzi. Było więc materiałem tanim, na wykorzystanie którego mógł sobie pozwolić praktycznie każdy. Tak było w czasach minionych, natomiast w chwili obecnej drewno stanowi materiał będący wyrazem dobrego smaku i gustu gospodarza domu.

Dużą zaletą drewna jest jego uniwersalność. Materiał ten można wykorzystywać do konstruowania praktycznie wszystkich elementów budowy domu. Wykorzystywane jest ono również jako element aranżacji wnętrz. Drewno bardzo często jest wykorzystane – jako element konstrukcji domu, dachu, ścian, do wykonania elewacji budynku. Ponadto drewno stanowi element dekoracyjny oraz materiał, z którego wykonane są podłogi tzw. hardwood flooring oraz drzwi i ramy okienne.

Popyt na drewno nie maleje

Popyt na drewno jako materiał budowlany i dekoracyjny jest sygnałem dla producentów, którzy wprowadzają na rynek coraz to nowe rozwiązania w tym zakresie. Są to rozwiązania trafiające w gusta nawet najbardziej wybrednych klientów.

Do najpopularniejszych gatunków drewna, które jest wykorzystywane do budowy i wyposażania domów zaliczamy wiąz, dąb i buk. Są one stosowane przede wszystkim do wykonania stolarki okiennej i podłóg. Z gatunków iglastych najpopularniejsze pozostają sosna i świerk, które stosuje się do wykonywania konstrukcji nośnych budynku. Drewno z drzew iglastych może być stosowane w miejscach o dużej wilgotności, co stanowi jego dużą zaletę. Są również zauważalnie tańsze.

Odpowiednie zabezpieczenie

Należy jednak pamiętać, że drewno jako materiał naturalny wymaga odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Drewno, o które dbamy będzie cieszyło nas swoim urokiem przez wiele lat. Obiekt drewniany należy zabezpieczyć odpowiednim specyfikiem. Przeważnie jest to lakierobejca, impregnat lub olej. Często środki te pełnią również charakter dekoracyjny, barwiąc drewno lub zmieniając jego odcień. Materiały zabezpieczające tworzą ochronną powłokę, która będzie przeciwdziałać niszczącym wpływom warunków atmosferycznych, lecz również szkodników czy grzybów i pleśni.

Wpis powstał we współpracy z serwisem zielonabudowa.wroclaw.pl, do odwiedzenia którego serdecznie zapraszamy.

 

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne