Większość śmiertelników wybiera projekty domów z masowych zestawień projektów, bądź kupuje na stronach internetowych pracowni architektonicznych. Projekty te generalnie nie różnią się bardzo od domów widywanych na co dzień. Natomiast niektórzy „nieśmiertelni”, (oczywiście podział nastąpił po zaglądnięciu w portfel), korzystają z usług kreatywnych, niezależnych architektów, którzy dostosowują cały projekt do potrzeb i marzeń klienta. Zamiast dworku z tadeuszowskim charakterem można wybudować sobie coś w stylu pudełka przechylającego się nad wodospadem. Marzenia i gusta są różne. Ważne, że artystyczne wizję coraz częściej maja szanse na realizację.
PROJEKT EKOLOGICZNY
Nowoczesny dom oprócz całego gadżeciarstwa i świetnego wyglądu ma jedno najważniejsze zadanie – ma być jak najbardziej energooszczędny oraz bardzo przyjazny środowisku. Projekty takie jak Model Home 2020 organizowany przez firmę Velux, mają za zadanie przybliżyć nowe technologie tym „śmiertelnym”. W ramach tego projektu w pięciu krajach europejskich (Francji, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Danii) zbudowane zostaną energooszczędne domy, w których zamieszkają rodziny. Dzięki czemu będzie możliwy rzetelny pomiar zużycia energii i warunków panujących w domu. Projekt ma przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2. Aby projekt się udał, zyski z oszczędzonej energii muszą przekroczyć ilość energii zużywanej na bieżąco oraz tej zainwestowanej w projekt. Należy również udokumentować zużycie energii oraz okres spłaty długu ekologicznego czyli wyrównania różnicy między zużyciem energii, a jej produkcją w wyniku zastosowania odpowiedniej technologii i materiałów. Firma VELUX zakłada dodatni bilans energii w skali roku.
Spłata długu ekologicznego możliwa będzie właśnie dzięki temu dodatniemu bilansowi i nastąpi po około 30 latach.
Przy realizacji projektu Model Home 2020, wykorzystywano materiały i instalacje o najwyższych standardach energetycznych. Projekt każdego z tych domów jest ściśle połączony z lokalizacją w jakiej się znajduje. Okna, baterie słoneczne, kanały wentylacyjne są tak zaplanowane, aby codzienne naturalne światło mogły być jak najefektywniej zamienione na elektryczność, ciepło, wentylacje.
Szkoda tylko, że projekt nie ruszył w Polsce, w kraju gdzie segregacja śmieci nadal nie jest standardem, a śmieci w lasach mieszają się ze ściółką.