Gont był bardzo popularnym materiałem pokrycia dachów. Każdy z nas pewnie podczas urlopu w Tatrach podziwiał lokalną architekturę górskich chałup (styl zakopiański), pokrytych drewnianymi deseczkami łączonymi poprzez wsunięcie jednej deseczki w drugą. Gont wykonany był z drzew iglastych (jodła, świerk), tłumaczy to dlaczego na terenach np. Pomorza Zachodniego oraz Mazowsza bardzo rzadko pojawiały się domy kryte gontem.
Średnia trwałość pokryć gontowych w zależności od rodzaju materiału oraz ilości warstw. Podaję się, że dwie – trzy warstwy gwarantują od 20 do 25 lat trwałości. Obecnie dzięki różnym technikom impregnacji i zabezpieczania drewna różnymi środkami chemicznymi trwałość ta może sięgnąć nawet 30-40 lat.
Dziś bardzo modny jest tzw gont bitumiczny, nie ma on wiele wspólnego z prawdziwym gontem czy jak go zwą na Śląsku Cieszyńskim., z szyndziołami. Wykonany jest z rdzenia włókna szklanego pokrytego masą bitumiczną, wykończonego posypką mineralną, która chroni pokrycie dachowe przed działaniem czynników zewnętrznych oraz nadaje kolor. Gont tego rodzaju wymaga odpowiedniego podłoża. Zazwyczaj za warstwą izolacyjną z wełny mineralnej, znajdują się niezbędne szczeliny wentylacyjne. Kolejne warstwy to deskowanie, papa podkładowa, i w końcu warstwa gontu. Przy porównywaniu gontu i blachy, często padają różne argumenty dotyczące ceny oczywiście na rzecz dachówki. Gont jest i był materiałem dość kosztownym, nie da się ukryć, że efekt jaki się otrzymuje dzięki temu materiałowi jest bardzo oryginalny i efektowny. Poza tym, dzięki swej elastyczności jest bardzo pomocny przy niestandardowych dachach. Jednym z ważnych argumentów „za” gontem, jest to, że go „nie słychać”, gdy na przykład pada mocny deszcz. Kiedy porównujemy dachówkę i gont, to gont jest dużo lżejszy i nadaje się na pokrycie domów o mniejszej wytrzymałości na ciężar konstrukcji dachu.
Bardzo dużo czynników trzeba wziąć pod uwagę, przy wyborze materiału do pokrycia dachu, nie tylko cenę i wygląd, ale całość konstrukcji domu oraz warunki atmosferyczne i lokalizacyjne w jakich mieszkamy (dom w lesie jest narażony na dużą wilgotność co może spowodować np. zazielenienie się dachu). Z pomocą śpieszą nam firmy budowlane z coraz większą ilością nowinek na rynku, trzeba je tylko odpowiednio dobrać do naszych potrzeb.