Dachówki bitumiczne – wymogi co do podłoża

Dachówki bitumiczne – wymogi co do podłoża

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon2 min read

Ponieważ dachówki bitumiczne są miękkie i łatwo się wyginają, można je układać nawet na bardo skomplikowanych płaszczyznach dachu. Ale z tego samego powodu podłoże pod dachówki musi być sztywne, tak by pokrycie można było mocować gwoździami. Najlepszym podłożem jest dobrze wymuszona, wodoodporna sklejka lub deski. Poszczególne elementy powinny być sztywno połączone tak aby tworzyły gładką i równą powierzchnię, bez zwichrować. Dla nadania podłożu odpowiedniej sztywności najlepiej łączyć sklejkę specjalnymi klipsami w kształcie litery H, a deski- na pióro i wpust, wtedy podłoże jest równe i stabilne. Grubość desek nie może być mniejsza niż 19mm. Deski bez wpustów powinny mieć grubość co najmniej 25mm i szerokość 8-12cm; wtedy nie wypaczą się i nie będą klawiszowały. Mocuje się je do każdej krokwi przynajmniej dwoma gwoździami.
Powierzchnia pod dachówki powinna być nienagannie czysta, gdyż każde większe ziarno zanieczyszczenia uwidoczni się jako wypukłość w pokryciu.

  • Podłoże betonowe.

Dachówki bitumiczne można także układać na stropodachu z betonu lekkiego, niektóre firmy proponują też specjalne dachówki do układania na betonie.

  • Stare pokrycia

Dachówki można też ułożyć na starym pokryciu bitumicznym. Trzeba je wcześniej wyrównać, uzupełnić braki oraz usunąć fałdy i wystające gwoździe. Deskowanie pod starym pokryciem powinno być na tyle mocne, aby dało się dobrze zamocować nowe dachówki.
Jeśli jest kilka warstw starego pokrycia, lepiej je usunąć.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne