Wykończenie

Zabezpieczenie rynien

Budowa domu to zadanie skomplikowane i wymagające precyzji. Oprócz prawidłowego ocieplenia, starannie wykonanej elewacji czy dachu warto również zadbać o system rynnowy. Źle wykonany będzie przepuszczał wodę, która będzie spływać po tynku i co za tym idzie niszczyć go. Z tego powodu tak ważna jest systematyczna kontrola i konserwacja rynien. Z reguły wykonuje się ją na wiosnę i jesień przed nadchodzącą zimą. Jakie zatem czynności należy wykonać, aby działała ona jak najlepiej?

Liście, piasek, pyły i wszelkie inne zanieczyszczenia najlepiej usunąć za pomocą wody pod ciśnieniem. Idealna do tego będzie myjka wysokociśnieniowa. Nie używajmy natomiast wszelkich grabek i pazurków, które mogą zniszczyć zewnętrzną powłokę rynien. Świetnym rozwiązaniem na ułatwienie pracy będzie zamontowanie siatki ochronnej i sitek w rurach spustowych. Taki zabieg zapobiegnie gromadzeniu się liści i innych nawianych śmieci w rynnach, dzięki czemu nie będą się one zatykać. Taka siatka jednak nie zatrzyma piasku i igliwia.

Kolejny problem występuje w zimie, a mowa oczywiście o zamarzaniu wody. Lód uniemożliwia prawidłowy odpływ wody, która z czasem zacznie się przelewać i spływać po elewacji budynku. Jak jednak pozbyć się lodu? Nie będziemy przecież codziennie go zeskrobywać, gdyż po pierwsze w końcu zniszczymy rynny, a po drugie jest to bez sensu. Świetnym rozwiązaniem będzie zamontowanie specjalnych grzewczych kabli, które stopią ewentualny lód. Warto dodać, że to rozwiązanie może być stosowane zarówno w przypadku rynien metalowych jak i tych wykonanych z PCV.

Trzecią czynnością zabezpieczającą nasze rynny będzie ich prawidłowe uszczelnienie. Mimo stałej kontroli i systematycznemu czyszczeniu rynien, z czasem mogą one ulec rozszczelnieniu. Łatwym sposobem na znalezienie ewentualnych ubytków będzie zatkanie wylotu rynny i napełnienie rynny wodą na około połowę jej wysokości. W ten sposób będziemy w stanie dostrzec miejsca nadające się do naprawy. Niewielkie szczeliny wypełnimy uszczelniaczami. Większych niestety tak łatwo nie naprawimy. Przy stalowych rynnach należy przylutować kawałek blachy zakrywając zniszczone miejsce, a przy rynnach z PCV wymienić zepsuty element.

Systematyczna kontrola naszego systemu rynnowego z pewnością przyniesie same korzyści. Przede wszystkim zapobiegnie zniszczeniu elewacji budynku, której naprawa to dodatkowe koszty. Po dłuższym czasie braku zainteresowania rynny mogą ulec takiemu zniszczeniu, że bardziej opłacać się będzie wymiana na nowe niż naprawa starych. Dlatego pamiętajmy, aby sprawdzać ich stan szczególnie na wiosnę i odpowiednio zabezpieczyć przed zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dachówki bitumiczne

16 lipca 2018