Wybieramy sposób ogrzewania domu

Wybieramy sposób ogrzewania domu

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon2 min read

Większa część społeczeństwa przyzwyczaiła się do ogrzewania domów za pomocą kotła węglowego, mimo, że obecnie węgiel nie jest tanim paliwem, a ogrzewanie węglowe nie jest zbyt przyjazne dla środowiska.

Producenci oferują jednak kotły z podajnikami paliwa, dzięki którym węgiel jest automatycznie załadowywany do pieca, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury nawet przez kilka dni. Piece węglowe ze spalaniem dolnym cieszą się dużą sprawnością, trwałością przez wiele lat, a do tego stosunkowo niskim zużyciem paliwa. Ich dodatkową zaletą jest możliwość regulowania spalania węgla przez sterowanie ciągu powietrza lub przy użyciu wentylatora. Ciepło dostaje się do domu za pośrednictwem grzejników, które obecnie stanowią nie tylko element grzewczy, ale mogą być także oryginalną dekoracją pomieszczenia. Dziś w domach nie spotkamy już ciężkich, żeliwnych grzejników, ale barwne kaloryfery w wielu rodzajach i w odpowiednio dobranych rozmiarach. Najlepiej wybrać konwektory lub grzejniki płytowe, które dzięki małej pojemności wodnej szybko reagują na zmiany temperatury. Trzeba jednak dbać o odpowiednią szczelność okien i zamontowanie grzejników pod parapetem albo półką, aby strumień ciepłego powietrza nie unosił się tylko do góry, ale przede wszystkim do wnętrza pomieszczenia.

grzejniki

Sprawdź jakie grzejniki oferuje firma Instal-Projekt – http://www.instalprojekt.com.pl/do-pobrania/

Jeśli kusi nas zamontowanie kominka to lepiej byłoby, gdyby nie stanowił on jednego źródła ciepła w naszym domu. Spalanie opału jest szybkie, możliwość regulowania mocy ciepła niewielka, a koszty dobrego wkładu kominkowego wysokie. Oczywiście istnieje możliwość ogrzewania kominkowego całego domu dzięki dystrybucji gorącego powietrza, jednak instalacja taka wymaga rozprowadzenia rur o dużej średnicy, a w dodatku z uwagi na przenoszenie się zapachów- nie ogrzewa się tym sposobem ani kuchni ani łazienki. Jednak umieszczenie kominka w centralnej części domu stwarza niepowtarzalną atmosferę zimowych wieczorów przy jego ogniu. Nowoczesne kominki z wkładem są niezwykle bezpieczne, ponieważ palenisko jest zamknięte za mocnym szkłem drzwiczek. Za instalacją ogrzewania kominkowego przemawiają też względy ekonomiczne (niska cena drewna), ekologiczne (proces spalania drewna nie emituje do atmosfery wielu substancji szkodliwych), a także estetyczne.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne