Rodzaje pokryć dachowych

Rodzaje pokryć dachowych

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon2 min read

Wyróżniamy wiele rożnego rodzaju pokryć dachowych. W zależności od charakteru i przeznaczenia zabudowy, jak również od tego, gdzie ona się znajduje, różne może być jej pokrycie.

Dachy, bo to właśnie o nich mowa niegdyś pokrywane były słoma albo drewnem. Dzisiaj taki widok jest rzadkością w większości regionów kraju i stanowi co najwyżej element górskiego krajobrazu. Wraz z biegiem lat zmieniły się sposoby przykrywania dachów. Dzisiaj największa popularnością cieszy się blacha dachowa określana jako blachodachówka.

Co to takiego spytasz? Jest to połączenie blachy dachowej z dachówką. Wygląda ona tak, że tradycyjna blacha dachowa zamiast być zwykła i mało estetyczna płytą metalu, formowana jest w znacznie ładniejszy i bardziej estetyczny kształt dachówki. Takie rozwiązanie dobre jest nie tylko ze względów estetycznych, ale również pozwala na odciążenie przykrywanego budynku.

Jak wiadomo typowe ceramiczne dachówki, czy też wykonane z podobnych do ceramiki materiałów są bardzo ciężkie. O ile jednak dachówka może wydawać się lekka, tak kilkaset sztuk ułożona na dachu słabszej, wieloletniej konstrukcji, może nieść za sobą katastrofalne skutki.

Natomiast blachy dachowe są znacznie lżejsze. Dodatkowym ich atutem jest łatwość montażu, jak również samego transportu. Układanie poszczególnych dachówek na dachu jest bardzo żmudną i czasochłonną pracą. Dodatkowo trzeba wszystko bardzo dobrze przymocować, żeby nic nie odpadło i nie zsunęło się z dachu. W przypadku blachodachówki kwestia montażu jest znacznie wygodniejsza, bowiem przyjmują one kształt kwadratów, które mocujemy do konstrukcji dachu. Jak łatwo się domyślić takie płaty blachy są znacznie większe, aniżeli pojedyncze dachówki. Dzięki temu mamy znacznie mniej pracy.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne