Dzisiaj nie tylko nowoczesne projekty domów wyróżniają się płaskim dachem, ale też domy energooszczędne, których dach powinien być proporcjonalnie mniejszy w porównaniu do powierzchni użytkowej.
Najważniejszą zaletą płaskich dachów jest mały koszt budowy, zwłaszcza w przypadku domów o znacznych rozmiarach. Gotowe projekty domów dwupiętrowych i o większej powierzchni bardzo często uwzględniają płaski dach jako rozwiązanie czysto ekonomiczne. Skomplikowana bryła domu sprawia, że dach staje się kosztowną konstrukcją wymagającą zastosowania dużej ilości drobnych elementów. Im bardziej skomplikowana konstrukcja dachowa, tym bardziej kosztowana. Dlatego współcześnie powszechna tendencja zmierzająca do oszczędności sprzyja popularyzacji takich rozwiązań , zwłaszcza jeśli architektura domu wyróżnia się dużym urozmaiceniem. Płaski dach to też dodatkowa powierzchnia do zagospodarowania, która wykorzystywana jest przy montażu klimatyzacji i wentylacji.
Płaski dach sprzyja też wielu ciekawym rozwiązaniom rekreacyjnym. W projektach, prezentujących domy jednorodzinne, płaski dach często jest przeznaczony na taras, który pozwala cieszyć się widokiem okolicy i pozostawia większą przestrzeń ogrodową.
Mimo wielu niewątpliwych zalet płaski dach niestety ma pewne mankamenty, które trzeba uwzględnić w ocenie. Związane są one głównie z warunkami atmosferycznymi, a dokładnie śniegiem i deszczem , które zwykle długo zalegają na płaskich powierzchniach. W przypadku dachu problemem staje się zarówno obciążenie wynikające z zalegających opadów, jak i możliwość przeciekania. Dlatego konstrukcja wymaga dobrej izolacji i sprawnego systemu odprowadzania wody. Oczywiście budownictwo oferuje wiele skutecznych rozwiązań, ale pewnych obowiązków, jak nieustanne odśnieżanie, niestety nie można uniknąć.
Okazuje się, że nie tylko nowoczesne domy posiadają wykończenie w postaci płaskiego dachu, ale też domy mające skomplikowaną bryłę, które już ze względu na swą urozmaiconą architekturę nie potrzebują dodatkowego elementu dekoracyjnego. Płaski dach nie jest już rzadkością w budownictwie, ale niemal standardem w pewnych określonych projektach.