Orynnowanie to bardzo istotny element każdego domu. Nie tylko wpływa na jego estetykę, ale ma bardzo ważne, wymagające trwałości zadanie do wykonania. Żeby system rynnowy prawidłowo odprowadzał wodę z dachu, a tym samym chronił elewację przed wilgocią, musimy dokonać odpowiedniego wyboru. Oczywiście system rynnowy to nie tylko rynny. Składają się na niego liczne elementy takie jak haki rynnowe, wewnętrzne i zewnętrzne narożniki czy kolanka i obejmy. Same rynny ze względu na kształt dzielą się na półokrągłe i kwadratowe. Ważniejszy jednak jest nie wygląd a materiał, z którego są wykonane. Najczęstszy wybór to rynny stalowe albo rynny plastikowe.
RYNNY STALOWE CZY RYNNY PLASTIKOWE – które wybrać?
Zaletą systemu stalowego jest przede wszystkim jego trwałość, która dochodzi nawet do siedemdziesięciu lat. Poza tym są wytrzymałe, nie deformują się, ani nie pękają. Są także odporne na silne nasłonecznienie i wahania temperatury. Rynny stalowe mają jednak wadę – podatność na korozję, ale i temu można odpowiednio zaradzić. Wystarczy pokryć je zabezpieczającą powłoką cynkową (PVDF lub Pural).
Rynny plastikowe z kolei mają trwałość do około pięćdziesięciu lat, są odporne na uszkodzenia, ponieważ wykonuje się je z wysokoudarowego PCV (polichlorek winylu). Ponadto nie wymagają konserwacji i w przeciwieństwie do rynien stalowych nie ulegają korozji. Warto wspomnieć też o tym, że dzięki swojej lekkości rynny plastikowe nie obciążają nadmiernie dachu i są łatwiejsze w montażu. Znając różnice pomiędzy tymi systemami rynnowymi, łatwiej jest podjąć decyzję, która zapewni odpowiednią ochronę elewacji domu na długie lata.