Dach

Ile waży dach?

Wiedza z zakresu ile waży pokrycie dachowe jest ważna, ponieważ jest to istotne dla doboru więźby dachowej czyli drewnianej konstrukcji pod pokryciem dachowym. Oszacowanie wagi pokrycia nie jest takim łatwym zadaniem na jakie wygląda.

Waga blachy, blachodachówki, gontu i innych

Zasadniczo pokrycie dachowe dzieli się na ciężkie i na lekkie – to dość ogólny podział. Można odnieść wrażenie, iż pokrycie lekkie jest tańsze i łatwiejsze w instalacji, ale wcale nie musi tak być. Waga pokrycia dachowego zależy od tego, jaki materiał w nim zastosowano. Waga materiałów może różnić się wielokrotnie. Istotna jest również liczba warstw oraz grubość pokrycia. Na przykład waga blachy i blachodachówki to od 5 do 7 kilogramów na metr kwadratowy. Natomiast gont bitumiczny to od 8 do 15 kilogramów na metr kwadratowy. Wiór drewniany to około 20 kilogramów na metr kwadratowy. Najwięcej waży dachówka cementowa i ceramiczna, bo to od 40 do 75 kilogramów na metr kwadratowy. Oczywiście są stosowane także inne rodzaje pokryć.

Co uwzględnić szacując nośność dachu?

Powyższe informacje są istotne, gdyż każdy dach ma swoje ograniczenia co do tego ile może unieść. Dlatego zrobienie odpowiedniej więźby pod pokrycie zapewni, że nośność dachu będzie wystarczająca. Pamiętajmy, iż ciężar pokrycia to jeden z parametrów, który musi być uwzględniony przy projektowaniu dachu. Do tego należy dodać zmienne warunki środowiska – wiatr, grad, deszcz, śnieg. Szczególnie ten ostatni zalegając na dachu może wywierać znaczący wpływ na jego konstrukcję. Zalegający śnieg to waga nawet do 100 kg na metr kwadratowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór okna dachowego

3 września 2018

Adaptacja poddasza

5 września 2018