Ile waży dach?

Ile waży dach?

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon2 min read

Wiedza z zakresu ile waży pokrycie dachowe jest ważna, ponieważ jest to istotne dla doboru więźby dachowej czyli drewnianej konstrukcji pod pokryciem dachowym. Oszacowanie wagi pokrycia nie jest takim łatwym zadaniem na jakie wygląda.

Waga blachy, blachodachówki, gontu i innych

Zasadniczo pokrycie dachowe dzieli się na ciężkie i na lekkie – to dość ogólny podział. Można odnieść wrażenie, iż pokrycie lekkie jest tańsze i łatwiejsze w instalacji, ale wcale nie musi tak być. Waga pokrycia dachowego zależy od tego, jaki materiał w nim zastosowano. Waga materiałów może różnić się wielokrotnie. Istotna jest również liczba warstw oraz grubość pokrycia. Na przykład waga blachy i blachodachówki to od 5 do 7 kilogramów na metr kwadratowy. Natomiast gont bitumiczny to od 8 do 15 kilogramów na metr kwadratowy. Wiór drewniany to około 20 kilogramów na metr kwadratowy. Najwięcej waży dachówka cementowa i ceramiczna, bo to od 40 do 75 kilogramów na metr kwadratowy. Oczywiście są stosowane także inne rodzaje pokryć.

Co uwzględnić szacując nośność dachu?

Powyższe informacje są istotne, gdyż każdy dach ma swoje ograniczenia co do tego ile może unieść. Dlatego zrobienie odpowiedniej więźby pod pokrycie zapewni, że nośność dachu będzie wystarczająca. Pamiętajmy, iż ciężar pokrycia to jeden z parametrów, który musi być uwzględniony przy projektowaniu dachu. Do tego należy dodać zmienne warunki środowiska – wiatr, grad, deszcz, śnieg. Szczególnie ten ostatni zalegając na dachu może wywierać znaczący wpływ na jego konstrukcję. Zalegający śnieg to waga nawet do 100 kg na metr kwadratowy.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne