Dachówka solarna TEGOSOLAR – dach i źródło energii w jednym

Dachówka solarna TEGOSOLAR – dach i źródło energii w jednym

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon3 min read

Bardzo nowatorskim pokryciem dachowym jak również systemem produkcji energii są dachówki solarne. Dość powszechne jest przekonanie, że w Polsce nie opłaca się wprowadzanie technologii energetycznych korzystających z energii słonecznej, ze względu na niskie i krótkie nasłonecznienie  w naszym regionie. Takie podejście jest sporym błędem. Dachówka solarna pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości energii elektrycznej, a nawet na całkowite pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną w niektórych okresach.

Dachówki solarne na bazie technologii kosmicznej NASA

Do produkcji dachówek solarnych stosowane są materiały używane przy produkcji paneli słonecznych  w  Amerykańskiej Agencji Astronautyki NASA. Zastosowanie krzmu amorficznego zmniejsza wpływ wydajności dachówki solarnej w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Dachówki solarne są dzięki temu wydajniejsze o około 20% od zwykłych kolektorów słonecznych opartych na krzemie krystalicznym. Powłokę dachówek tworzy warstwa śliskiego i bardzo wytrzymałego materiału o nazwie tefzal, która jest wyjątkowo odporny na osadzanie się kurzu i brudu. Ma to dość istotne znaczenie bo dachówka solarna może dzięki temu pracować nie wymagając regularnego i częstego mycia.

Dachówka solarna na zwykłym dachu

Solarna alternatywa zwykłej dachówki sprzedawana jest nie na metry kwadratowe, lecz na kilowaty. Nie musi ona pokrywać całej powierzchni dachu, sami możemy zdecydować o powierzchni, którą chcemy pokryć dachówką solarną, a tym samym o ilości pozyskanej dzięki temu energii. Dowolnie można ją wkomponować w inne pokrycie bitumiczne, nie obciąża ona konstrukcji dachowej w większym stopniu niż standardowe pokrycia. Jej kolor (grafit) również nie stanowi żadnego problemu, bo komponuje się z każdym innym kolorem tradycyjnych dachówek.

Zakup i instalacja dachówki solarnej TEGOSOLAR (producent Tegola)

Dystrybutorem dachówki solarnej TEGOSOLAR w Polsce jest firma Tegola. Przed zakupem takiej dachówki specjaliści firmy przeprowadzają analizę warunków, w których będzie pracować dachówka.  Ważne jest położenie geograficzne i nasłonecznienie oraz naturalne i sztuczne przeszkody mogące obniżyć wydajność tego ekologicznego źródła energii.. Im większe nasłonecznienie tym mniej dachówek potrzeba.

Jest to nowa propozycja pozyskiwania energii z odnawialnych, ekologicznych źródeł energii, a więc ciężko stwierdzić jak w praktyce będzie zachowywać się taka dachówka po powiedzmy 30 latach. Jej zdecydowanym atutem jest fakt, że montaż takiej dachówki załatwia od razu sprawę pokrycia dachu i instalacji generatora energii. Tym nie mniej dachówka solarna to produkt na który na pewno warto zwrócić uwagę poszukując alternatywnych źródeł energii w domu. Czy za kilkanaście lub kilkadziesiąt  lat wszystkie dachy będą pokyte taką dachówką? Ciężko powiedzieć, ale względy ekologiczne i rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że nie wydaje się to niemożliwe.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne