Co oprócz dachówki? Przegląd akcesoriów dachowych

Co oprócz dachówki? Przegląd akcesoriów dachowych

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon5 min read

Do pokrycia żadnego, nawet najmniej skomplikowanego dachu, nie wystarczą same dachówki podstawowe. Oprócz nich trzeba zadbać o akcesoria dachowe, czyli elementy wykończeniowe zapewniające trwałość dachu i bezpieczeństwo. Rodzaj i rozmieszczenie akcesoriów powinno być uwzględnione już w projekcie. Natomiast w pozostałych obliczeniach związanych z liczbą potrzebnych elementów pomaga hurtownia. Zakup powinno się też skonsultować z firmą dekarską, która zweryfikuje poprawność wyliczeń. Jest to ważne, ponieważ jeśli kupimy zbyt dużo elementów, będzie bardzo trudno je odsprzedać i odzyskać pieniądze, natomiast jeśli za mało, możemy mieć problem z dokupieniem brakujących materiałów tak, by nie opóźnić budowy. Z tego względu warto mieć rozeznanie w systemie akcesoriów dachowych i wiedzieć, które elementy architektoniczne na pewno trzeba będzie kupić, których zastosowanie trzeba rozważyć, a które należą do swobodnej decyzji inwestora.

Grupa 1: Akcesoria niezbędne

Ilość i rodzaj niezbędnych akcesoriów dachowych zależą od tego, jaki kształt ma dach i jak bardzo jest skomplikowany. Im więcej połaci, tym więcej akcesoriów będzie koniecznych. Oprócz dachówek podstawowych, jednymi z najistotniejszych elementów krycia są gąsiory, przeznaczone do wykończenia kalenicy. Gąsiory muszą być bardzo stabilne, dlatego klamrujemy je za pomocą dołączonej do nich klamry oraz przykręcamy wkrętami do kalenicy. Na 1 m kalenicy będą potrzebne ok. trzy gąsiory. Pod gąsiory stosuje się taśmę, która zapewnia szczelność i odpowiednią wentylację dachu. Na brzegach każdej kalenicy potrzebne też będzie zakończenie gąsiora kalenicy. Dach bardziej skomplikowany, np. czterospadowy, wymaga dodatkowo zakupienia łącznika kalenic – trójnika, mocowanego w miejscu gdzie trzy połacie stykają się ze sobą. W przypadku dachu kopertowego musimy także pamiętać o gąsiorach początkowych półokrągłych oraz o czwórniku. Inny element, którego występowanie zależne jest od kształtu dachu, to kosze dachowe.  – Jeśli dach ma połacie łączące się ze sobą, w miejscu ich styku potrzebne jest bardzo dokładne wykonawstwo, aby zapewnić skuteczne odprowadzanie wody. Można tam zastosować obróbkę blacharską lub taśmy koszowe – wyjaśnia Krzysztof Omilian z firmy Röben.
Krawędzie dachu można wykończyć na różne sposoby, ale najczęściej spotykanym jest ułożenie na brzegach dachu dachówek skrajnych. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, dachówki skrajne prawe (z pojedynczą falą) oraz dachówki skrajne lewe (z podwójną falą) mocujemy za pomocą klamer lub wkrętów. Prawidłowo ułożony dach musi mieć również zapewnioną cyrkulację powietrza między pokryciem a folią, by nie gromadziła się tam wilgoć. W tym celu stosuje się dachówki wentylacyjne. Ogólna zasada ich rozmieszczenia jest taka, że na 13 m2 dachu przypada jedna dachówka wentylacyjna. Jeżeli krawędź dachu jest krótsza niż 6-7m, wtedy nie ma obowiązku stosowania dachówek wentylacyjnych na połaci – są niezbędne jedynie w newralgicznych miejscach o utrudnionej wentylacji. Z kolei na dachach o krawędzi dłuższej niż 7m, standardową praktyką jest ułożenie dachówek wentylacyjnych w trzecim rzędzie pod kalenicą. Wentylacji połaci dachu nie wolno mylić z wentylacją kanalizacyjną – do zapewnienia tej drugiej służą kominki odpowietrzające, będące zakończeniem pionów kanalizacyjnych.

Grupa 2: Akcesoria zalecane

Akcesoria zalecane to takie, które warto zamontować na dachu, nie jest to jednak absolutnie konieczne. Należy do nich między innymi grzebień okapu, inaczej nazywana wróblówką. Poleca się jej zamontowanie, gdyż zapobiega gnieżdżeniu się ptaków pod okapem. Innym ważnym elementem są akcesoria umożliwiające dotarcie do komina. Dostęp do komina jest nieodzowny, co regulują odpowiednie przepisy, ale można go zapewnić na różne sposoby. Zaleca się zamontowanie stopni kominiarskich, umożliwiających bezpieczne poruszanie się po dachu. Liczba stopni zależy od usytuowania okna wyłazowego – im jest ono dalej od komina, tym więcej stopni trzeba zamontować. W naszym klimacie zalecanym elementem wykończenia są również akcesoria zapobiegające gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej z dachu, szczególnie w przypadku budynków użyteczności publicznej. Najczęstsze zastosowanie mają tu płotki przeciwśniegowe.

Grupa 3: Akcesoria opcjonalne

Akcesoria opcjonalne to takie, których wykorzystanie należy do swobodnej decyzji inwestora. Są to elementy o walorach estetycznych, nie wpływające na funkcjonalność czy trwałość dachu. Warto się na nie zdecydować, jeśli chcemy aby nasz dach był wyjątkowy. Do najczęściej spotykanych elementów dekoracyjnych należą różnego rodzaju szpice oraz ceramiczne zwierzęta. Montaż sowy, lwa, delfina, kota czy koguta na dachu sprawi, że cały dom będzie robił wrażenie przyjaznego i przytulnego.

Jedynie odpowiednio dobrany i fachowo zamontowany system akcesoriów dachowych może zapewnić trwałość i szczelność dachu. Pokrycie nie straci przy tym nic na swojej estetyce, ponieważ akcesoria występują w tej samej gamie kolorystycznej co dachówki podstawowe. Warto dodać, że wszystkie dachówki oraz elementy wykończeniowe najlepiej jest zamawiać razem, w jednej hurtowni. Unikniemy wtedy kosztów związanych z dwukrotnym transportem materiałów.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne