Zastosowanie i zróżnicowanie palownic

Zastosowanie i zróżnicowanie palownic

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon2 min read

Rozmaite pale coraz częściej są dziś wykorzystywane jako fundamenty, czy też zabezpieczenie wykopu przed osunięciem. Wszystko to za sprawą ich efektywności, niskiego kosztu ich instalacji oraz możliwości zastosowania w wielu trudnych warunkach. Warto zauważyć, iż pale są mocno zróżnicowane, a od ich rodzaju, jak i od typu gruntu zależy metoda, jaką wykorzystuje się do tworzenia fundamentów palowych.

Jak działają palownice?

Jak już wcześniej wspomniano, usługi palowe są zróżnicowane, tym samym również palownice nie są identyczne. Zupełnie inaczej działa niewielka palownica ręczna o ograniczonej mocy, a odmiennie funkcjonuje ciężkie urządzenie spalinowe przeznaczone do tworzenia fundamentów głębokich.

usługi palowania

Niewątpliwie do najpopularniejszych palownic nalezą dziś urządzenia służące tworzeniu pali przemieszczeniowych i pali CFA. Zasadniczo działają one dość podobnie. Wszystko zaczyna się od wniknięcia wiertła w grunt. Niezbędne jest oczywiście także rozepchanie gruntu, po czym można w końcu przejść do zalania pali betonem lub cementem. Warto zauważyć, że palownice do tworzenia pali przemieszczeniowych oraz pali CFA różnią się nieco pod względem budowy wiertła Po  zgłębieniu szczegółów samego procesu tworzenia fundamentów, okazałoby się, że metody działania również nie są identyczne.

Najważniejsze cechy palownic

Pomimo zróżnicowania urządzeń do palowania, można wskazać pewne cechy wspólne, które powinny posiadać wszystkie palownice. Należą do nich z pewnością:

  • bezpieczne dla operatora – praca w gruncie zawsze generuje pewne niebezpieczeństwa. Podczas tworzenia odwiertów możliwe są odpryski twardych materiałów, niemal normą jest również odnajdywanie na placach budowy niewypałów po II wojnie światowej. Dlatego też sprzęt powinien być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, jak choćby podwójna szyba w kabinie operatora.
  • szybkość działania – każda dodatkowa godzina prac budowlanych generuje dodatkowe koszty, stąd też maksymalnie szybkie tempo pracy jest niezwykle ważne
  • bezwibracyjność – wytwarzanie wibracji podczas budowy fundamentów to zawsze nie lada problem. Największe zagrożenie wibracje stanowią wtedy, kiedy wykopy znajdują się w bliskim sąsiedztwie istniejących już konstrukcji, gdyż mogą doprowadzić do ich osunięcia oraz rozmaitych zniszczeń. Im lepsza palownica, tym mniejsze wibracje wytwarza.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne