BudowaWykończenieWytapianie blachy w kręgu z kęsów stali w SSAB Tunnplat

Zakład produkcyjny SSAB Tunnplat w Borlange (strona zakładów SSAB Tunplant) realizuje rozmaite procesy przetwórcze kęsów stali prowadząc przemianę ich do blach w kręgu. Różne procesy odpowiedzialne są za różne właściwości i zastosowanie produktu końcowego. Przeznaczenie rozpoczyna się od prostych blach czarnych poprzez blachy dachowe, a skończywszy na blachach wysokowytrzymałych stosowanych w konstrukcjach samochodowych. Jednym z pierwszych etapów przeistaczania kilkudziesięciotonowych kęsów stali w blachę w kręgu jest rozgrzanie ich do 1800 stopni Celsjusza. Kęsy te są...
4 lata ago3 min
https://i0.wp.com/dachy-porady.pl/wp-content/uploads/2018/07/facade-3181935_960_720.jpg?fit=960%2C640&ssl=1

Zakład produkcyjny SSAB Tunnplat w Borlange (strona zakładów SSAB Tunplant) realizuje rozmaite procesy przetwórcze kęsów stali prowadząc przemianę ich do blach w kręgu. Różne procesy odpowiedzialne są za różne właściwości i zastosowanie produktu końcowego. Przeznaczenie rozpoczyna się od prostych blach czarnych poprzez blachy dachowe, a skończywszy na blachach wysokowytrzymałych stosowanych w konstrukcjach samochodowych.

Jednym z pierwszych etapów przeistaczania kilkudziesięciotonowych kęsów stali w blachę w kręgu jest rozgrzanie ich do 1800 stopni Celsjusza. Kęsy te są przenoszone na linię produkcyjną i walcowane na gorąco czyli przesuwane pod olbrzymimi metalowymi rolami. Ten etap pochłania setki tysięcy litrów wody, która w późniejszym czasie jest odzyskiwana. Warto tutaj nadmienić, że przez obszar fabryki w Borlange przepływa miejsca rzeka, z której czerpana jest woda do produkcji natomiast ta sama woda po zakończonych procesach chłodzenia, wypuszczana z powrotem do rzeki jest bardziej czysta niż pierwotnie. SSAB Swedish Steel przykład olbrzymią wagę do akcji ochrony środowiska naturalnego.

Rozwalcowany materiał posiada grubość kilku centymetrów i zwijany jest w kilkudziesięciu tonowe kręgi.

Kolejnym etapem jest proces walcowania na zimno, którego zadaniem jest dalsze zmniejszanie grubości blachy aż do standardowej 0,50mm. Norma budowlana EN-PN 508-1:2003 wymaga stosowania do stalowych pokryć dachowych blachy o grubości 0,50mm.

Etap trzeci, to uelastycznianie blachy, która po dwóch poprzednich traci na giętkości. Urządzenie realizujące tenże proces, to potężna japońska automatyczna linia, której wysokość przekracza 20m. Blacha w kręgach jest rozwijana i przechodzi przez setki metalowych walców oraz kilka innych procesów. Efekt końcowy sprawia, że blacha nadaje się do formowania bez ryzyka pęknięcia. Następnie zwinięte kręgi z elastyczną blachą przechodzą do kolejnego kroku czyli nakładania powłok zewnętrznych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

dachy-porady-white

Zapraszamy do współpracy

Reklama

Tutaj może być Twoja reklama. Skontaktuj się z Nami,
Ohlala WordPress Theme

Dachy-Porady.pl 2018 © Wszystkie prawa zastrzeżone.