Wymień dach na nowy

Wymień dach na nowy

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon4 min read

Naprawa czy wymiana dachu jest konieczna nie tylko wtedy, gdy zaczyna przeciekać, ale również wówczas gdy chcemy poprawić jego wygląd, zaadoptować strych na pomieszczenia mieszkalne czy pozbywamy się z dachu szkodliwego azbestu.

Oblicza się, że w Polsce nadal jest ponad 14 milionów ton azbestu, który pokrywa większość domostw z lat osiemdziesiątych. Szary azbest na większości domów czy budynków gospodarczych wygląda mało estetycznie a w dodatku zawiera szkodliwe dla mieszkańców substancje. Zgodnie z dyrektywą unijną do 2032 roku azbest ma zniknąć z Polski. Już teraz mieszkańcy sukcesywnie remontuję stare azbestowe dachy korzystając z organizowanych przez gminy programów z cyklu: „pozbądź się azbestu”. Dlaczego nie wszyscy korzystamy w takich programów i azbest wciąż szpeci Polski krajobraz? – Ludzie obawiają się kosztów wymiany dachu, co wiąże się z koniecznością sprawdzenia stanu technicznego konstrukcji nośnej dachu, czyli więźby dachowej i zakupem nowego pokrycia – mówi Patrycja Gutowska z firmy Onduline Materiały Budowlane. – Inwestorzy obawiają się także dużych kosztów montażu nowego pokrycia. Ekipa dekarzy to jest  dodatkowy koszt. W Onduline oferujemy pokrycia, które nie nadwyrężą starej więźby, gdyż są lekkie a poza tym można je zamontować samemu, co znacznie redukuje koszty wymiany.

Do lekkich pokryć dachowych należą produkty bitumiczne, które z powodu swojej lekkiej wagi nie obciążają konstrukcji i można je układać na dachach nawet przy niewielkim nachyleniu. Dachówki bitumiczne zyskują coraz większą popularność wśród pokryć dachowych. Ich niewątpliwymi zaletami jest właśnie mała masa i niewielkie koszty zakupu. Nie bez znaczenia jest łatwość montażu, który nie wymaga specjalistycznych narzędzi i kompetencji dekarskich. Wystarczy młotek i nożyce do cięcia. Nowością są dachówki bitumiczne Bardofix, które są  samoprzylepne – co ważne na całym pasie dachówki. Ich grubość wynosi 5 mm, na które składa się kilka warstw pełniących odpowiednie zadania: rdzeń odpowiada za odporność na rozciąganie, warstwa izolacyjna chroni przed wilgocią, podkład zapobiega sklejaniu się dachówek w trakcie składowania a warstwa wierzchnia przeciwdziała promieniowaniu UV i zapewnia jej atrakcyjny wygląd.

Dachówki bitumiczne są elastyczne i nadają się do komponowania na dachach o wyszukanych kształtach. Inwestor może wybierać pośród różnych rodzajów kształtów dachówek, Bardofix jest dostępna w kształcie karpiówki, która oddaje piękno tradycyjnych dachówek łupkowych  a także w kształcie prostokąta. O ile karpiówka pasuje do sielskiego krajobrazu i podkreśla charakter wielopokoleniowego domu, o tyle prostokąt wpasuje się w każdy nowoczesny i miejski krajobraz. Kolory można dobrać według swojego gustu pośród: czerwonego, brązowego i zielonego. Konserwacja dachówek nie stanowi dużego kłopotu. Gdy wystąpią mchy czy porosty, to wystarczy zastosować specjalne preparaty do ich usuwania. Śmieci czy liście, które naniósł wiatr usuwa się bez najmniejszych problemów. Co ważne, niewielki koszt i lekkość dachówek mają ten plus, że jeśli po wielu latach zechcemy wymiany na inny kolor czy kształt gontu, możemy to zrobić bez zrywania starego pokrycia. Wystarczy położyć nową dachówkę na starej nie obciążając tym samym więźby dachowej.  Materiał, z którego wykonane są dachówki typu Bardofix zapewniają dodatkową szczelność dachu ze względu na tak zwane „samo wulkanizowanie” się, które zachodzi dzięki silnemu nagrzewaniu promieniami słonecznymi.
W przeciwieństwie do azbestu dachówki bitumiczne są w stu procentach produktem naturalnym i ekologicznym, gdyż wytwarzanym z surowców wtórnych.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne