Budowa / Wnętrze

Rusza rządowy MdM

Nareszcie jest, pojawił się promyczek nadziei dla młodych ludzi, dopiero co wchodzących w dorosłe życie. Rząd wprowadza długo zapowiadany program mieszkaniowy MdM, czyli mieszkanie dla młodych. Na cały projekt państwo wyda z budżetu około 3,2 mld złotych, ale czy wszyscy chętni załapią się do programu? Kto zyska, a kto straci w wyścigu po własne M?

Jak sama nazwa programu wskazuje, projekt skierowany został do osób młodych, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia. Niezwykła szansa otworzyła się także przed małżeństwami, osobami samotnie wychowującymi dzieci oraz singlami. Jednak oprócz wieku i stanu cywilnego przyszłych mieszkańców mieszkań są również inne wytyczne, które trzeba spełnić. Decydując się na jakieś konkretne lokum, nie można przekroczyć określonego metrażu. W przypadku nowego programu mieszkanie dla młodych, jak i poprzedniego Rodzina na Swoim, wielkość mieszkania nie może być większa, niż 75 m2, bez względu na sytuację rodzinną. To kryterium dotyczy zarówno małżeństw, jak i singli. Inną rzeczą, która w pewien sposób ogranicza pole manewru przy wyborze mieszkania jest cena. Uczestnicy projektu MdM nie będą mogli przekroczyć maksymalnej ceny, przeznaczonej na kupno wymarzonego mieszkanie, a poza tym takie nabycie może się odbyć tylko na rynku pierwotnym. Nie uwzględnione została w programie możliwość budowy domu wolnostojącego oraz kupna metrażu z tzw. drugiej ręki. Jest to ukłon rządu w stronę deweloperów oraz rynku mieszkaniowego i budowlanego, którego celem jest rozruszanie tego sektora gospodarczego i podniesienie współczynnika PKB.

Program MdM polega przede wszystkim na pomocy państwa w dofinansowaniu kredytów mieszkaniowych, pobranych przez osoby młode. W ramach poprzedniego projektu rządowego Rodzina na Swoim, rząd dopłacał do odsetek od kredytu hipotecznego przez 8 lat. Natomiast dopłata w ramach programu mieszkanie dla młodych będzie jednorazowa. Jest to jedna z kluczowych różnic między wcześniejszym projektem mieszkaniowym, a tym obecnie wdrażanym w życie. Jednorazowa dopłata wypłacana będzie przy okazji udzielania kredytu. Głównym założeniem tej operacji jest obniżenie wartości zaciąganego kredytu poprzez wniesienie wkładu własnego, pozyskanego właśnie z MdM.

Koncepcja mieszkania dla młodych ma promować przede wszystkim model rodzinny 2 plus. Premie z tytułu posiadania potomstwa są dość atrakcyjne. Rodzina, która posiada jedno lub więcej dzieci otrzyma dodatkowo 5% dopłaty do kredytu hipotecznego, a w przypadku narodzin kolejnego dziecka może liczyć na kolejne 5% dotacji. I tym sposobem można zgarną wraz z 10% podstawą drugie tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dach bez śniegu

16 lipca 2018