Budowa / Nowinki - Slider

Płyty chodnikowe w ogrodzie – jak je wykorzystać?

Płyty chodnikowe i inne elementy betonowe to coraz częściej wykorzystywany element architektury ogrodowej, wykorzystywany w ogrodowych aranżacjach. Płyty chodnikowe są bardzo wytrzymałe, niedrogie, a ich układanie dość proste. Na rynku dostępne są płyty w różnych kształtach, wielkościach i grubościach, dzięki czemu z łatwością można wybrać takie, który najlepiej sprawdzą się w naszym ogrodzie. Przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów na zastosowanie płyty chodnikowych w ogrodzie.

Płyty chodnikowe, jakie wybrać?

Betonowe płyty chodnikowe to doskonały materiał do tworzenia ogrodowych alejek, tarasów czy utwardzania terenu pod altanę lub miejsce na grilla. Na rynku dostępne są płyty chodnikowe w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach. W zależności od tego, jak planujemy je wykorzystać, wybierzemy nieco inne rodzaje.
Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych zaliczamy płyty chodnikowe 35-35, są one powszechnie stosowane do tworzenia ciągów pieszych w przestrzeni publicznej, ale świetnie sprawdzają się również do aranżacji ogrodowych. Betonowe płyty chodnikowe doskonale pasują do domu urządzonego w nowoczesnym stylu industrial. Są one dość ciężkie, dzięki czemu tworzą bardzo stabilną i trwałą powierzchnię. Idealnie nadają się do tworzenia ogrodowych ciągów komunikacyjnych.

płyta chodnikowa pebia
Jak układać płyty chodnikowe?

Układanie płyt chodnikowych jest nieco zbliżone do układania kostki brukowej, z tym, że jest znacznie szybsze. Najważniejsze jest wykonanie trwałej i solidnej podbudowy, a także zachowanie odpowiednich odstępów między płytami. Pod betonowe płyty chodnikowe najlepiej wykonać podbudowę z dobrze klinujących się kruszyw. Ważne też, aby przygotować specjalną zaprawę drenażową, która ułatwi i przyspieszy odprowadzenie wody do gruntu. Płyty betonowe przeznaczone do ogrodu możemy też układać na trawie. Oczywiście nie dosłownie, ponieważ należy usunąć wcześniej darń a miejsce pod płytę odpowiednio przygotować, jednak to najszybszy i najłatwiejszy sposób układania płyt betonowych.

Wykończenie nawierzchni z płyt chodnikowych

W zależności od tego, w jaki sposób układamy płyty chodnikowe w ogrodzie, mogą one wymagać specjalnego wykończenia lub nie. Przykładowo, jeżeli płyty tworzą luźną ścieżkę i są ułożone w dość dużych odstępach od siebie, a pomiędzy nimi jest trawnik, wówczas nie ma potrzeby stosowania dodatkowych elementów wykańczających. Jeżeli jednak płyty układane są ściśle obok siebie i mają za zadanie tworzyć chodnik np. wokół domu, czy też układamy z nich taras, wówczas konieczne jest specjalne wykończenie, które ustabilizuje płyty. Najczęściej używa się do tego krawężników betonowych, które odpowiednio osadzone w ziemi, tworzą z płytami spójną całość, dodają im stabilności i gwarantują, że ułożone elementy będą trwalsze i nie będą ulegać naruszeniom np. pod wpływem deszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *