Budowa

Ogrzewanie podłogowe

Dlaczego warto zastosować ogrzewanie podłogowe w domu lub mieszkaniu? Ponieważ zużywa ono mniej energii aniżeli kaloryfery. Trzeba natomiast pamiętać, aby dobrze zaprojektować ten system, żeby potem funkcjonował poprawnie i nie było z nim problemów.

Ogrzewanie podłogowe – koszty instalacji

Zazwyczaj przez właściciela domu wybierane jest ogrzewanie podłogowe wodne. Koszty instalacji są większe i trudniejsze do wykonania przez fachowców, jednakże jest ono tańsze w późniejszej eksploatacji aniżeli ogrzewanie elektryczne pod podłogą. Jeśli będziemy zasilać ogrzewanie podłogowe wodne tanim paliwem np. węgiel lub drewno to koszt ogrzewania domu będzie o wiele mniejszy niż jakbyśmy ogrzewali go ogrzewaniem elektrycznym znajdującym się pod podłogą. Niestety trzeba być świadom, iż energia elektryczna w Polsce do najtańszych nie należy. Ale ogrzewanie podłogowe elektryczne wykorzystuje kable, z którymi jest mniej problemów w trakcie eksploatacji np. rury w wodnym ogrzewaniu mogą pękać. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Co zrobić, aby podłoga była jeszcze cieplejsza?

Na podłożu układa się warstwy z wełny mineralnej lub płyty izolacyjne ze styropianu – to wykonują fachowcy na etapie budowy ogrzewania. Ale samemu także możemy zadbać, żeby była ciepła podłoga. Najlepiej mieć nad ogrzewaniem podłogowym płytki ceramiczne lub kamienne – te najlepiej przenoszą ciepło. Można zastosować także elastyczną wykładzinę. Natomiast lepiej unikać desek lub desek z dywanem nad ogrzewanie podłogowym, bo one nie za bardzo przepuszczają ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *