Obrzeże betonowe
Budowa / Nowinki - Slider

Obrzeże betonowe i jego zastosowanie

Elementy wykończeniowe w architekturze zewnętrznej często odgrywają kluczowe role w kwestii efektu estetycznego. Ponadto pełnią one szereg ważnych funkcji praktycznych. Tak jest też z obrzeżami betonowymi, które mają szereg zastosowań. W zasadzie trudno wyobrazić sobie ogród oraz jakąkolwiek przestrzeń miejską bez obrzeży betonowych.

Czym jest obrzeże betonowe?

Obrzeże, o którym mowa to blok betonowy, dostosowany do rozdzielenia elementów zagospodarowania gruntu. W zależności od tego, jakiego rodzaju obszary ma oddzielać obrzeże betonowe, wyróżnia się różne jego rodzaje. Dlatego też są na przykład obrzeża chodnikowe, służące głównie oddzielaniu kostki brukowej, jak i obrzeża betonowe ogrodowe. Niemniej jednak wiele modeli sprawdza się jednocześnie w wielu zastosowaniach.

Jakie funkcje pełnią obrzeża betonowe?

Warto przybliżyć nieco kwestię funkcji pełnionych przez omawiane elementy. Nie ma wątpliwości, że na przykład obrzeża betonowe w ogrodzie mają bardzo duże znaczenie estetyczne. Odpowiednio dobrane urozmaicają przestrzeń. Dzięki nim zyskujemy wrażenie porządku panującego w ogrodzie. Niemniej jednak to tylko jedna z wielu funkcji pełnionych przez obrzeża betonowe. Pozostałe funkcjonalności to:

  • zapobieganie rozsuwaniu się kostki brukowej,
  • wytyczanie ścieżek,
  • tworzenie skarp,
  • tworzenie skalniaków,
  • oddzielanie poszczególnych stref.

Ułożona na gruncie kostka brukowa poddawana jest działaniu sił odśrodkowych, które  mogą prowadzić do jej rozsuwania kostek. Między innymi dlatego powszechnie wykorzystywane są obrzeża chodnikowe. Znajdujące się po bokach chodnika niejako zatrzymują ruch kostki, uniemożliwiając jej rozjechanie.

Ponadto, obrzeże betonowe może również posłużyć do tworzenia elementów infrastruktury zewnętrznej, do których z pewnością można zaliczyć ścieżki ogrodowe czy parkowe, skalniaki oraz skarpy.

Wreszcie klasyczne obrzeża betonowe grafitowe, ale też bardziej oryginalne, na przykład czerwone, doskonale nadają się do oddzielania stref. Zastosowanie to znajdują w ogrodach, ale też w przestrzeni publicznej, oddzielając trawniki od placów, części użytkowe od rekreacyjnych itd. Jest to funkcja praktyczna, a jednocześnie wykorzystanie obrzeży w ten sposób zapewnia również zachowanie ładu.

Obrzeża betonowe grafitowe i wiele więcej – jak dokonać wyboru?

Na rynku dostępne są różne produkty zaliczane do tej kategorii. Do wyboru są między innymi różnorodne kolory. Największą popularnością cieszy się obrzeże betonowe grafitowe, ponieważ jest najbardziej uniwersalne. Jednak dostępne są również inne wersje kolorystyczne. Dostępne są na przykład obrzeża: czarne, czerwone, czy brązowe. Jeśli chodzi o poszczególne kolory, jakie przyjmuje obrzeże betonowe, cena zwykle nie jest od nich uzależniona. Tym samym, dysponując danym budżetem, można zamontować dowolne obrzeża betonowe w ogrodzie oraz każdej innej przestrzeni. Zachęcamy do wyboru produktów od znanych i cenionych producentów, aby mieć pewność zastosowania najwyższej jakości betonu, który zagwarantuje długą żywotność konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *