Jaka powinna być grubość fundamentów?

Jaka powinna być grubość fundamentów?

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon2 min read

Podstawowym elementem każdego budynku jest fundament. I chociaż jest on niewidoczny dla oka, spełnia podstawową rolę. Na nim opiera się bowiem cała konstrukcja domu. Dodatkowo jego zadaniem jest ochrona budynku przed przenikaniem wód gruntowych. Źle wykonane prace mogą być przyczyną wielu kłopotów, na przykład pękania ścian czy przeciekania fundamentów.

Dobry fundament i jego cechy

Prawidłowo wzniesiony, dobry fundament powinien posiadać następujące cechy:

  • wystarczającą wytrzymałość, która wiąże się z utrzymaniem obciążenia całego budynku i wyeliminowania jego nierównomiernego lub zbyt gwałtownego osiadania;
  • odpowiednią trwałość – budynek ma przecież służyć przez wiele lat;
  • szczelność, jako zabezpieczenie przed przedostaniem się wody gruntowej przez ściany;
  • termoizolacyjność, bo nie powinno przez nie uciekać ciepło z domu.

Jak prawidłowo wykonać dobry fundament?

Aby wykonać dobry fundament trzeba pamiętać przede wszystkim, że nie można na tym oszczędzać. Nie warto też brać się za prace fundamentowe nie mając doświadczenia, najlepiej zlecić je wykwalifikowanej ekipie. Dobry fachowiec obliczy parametry fundamentu uwzględniając wielkość budynku, liczbę kondygnacji, technologię i rodzaj użytych materiałów, a także, co bardzo istotne, rodzaj podłoża, jego stabilność i nośność. Od tych warunków zależy głębokość posadowienia fundamentu i jego grubość. W naszym klimacie szerokość fundamentu to najczęściej 50-60 cm, natomiast grubość ściany fundamentowej może być taka, jak grubość ściany nadziemnej (od 19 cm). Warto jednak dodać, że im węższy jest fundament, tym większa podatność na osiadanie budynku, a więc i na pękanie ścian.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne