Jaką farbę wybrać do malowania starych mebli?

Jaką farbę wybrać do malowania starych mebli?

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon2 min read

Niekiedy nie trzeba kupować nowych mebli – zamiast tego wystarczy odnowić stare. Będzie to szczególnie sensowne w przypadku zainteresowania stylem rustykalnym bądź vintage. Do renowacji mebli z poprzednich epok niezbędna będzie dobra farba do drewna.

Jaka farba do drewna podkreśli jego piękno?

Wiele mebli drewnianych cieszy oko z uwagi na doskonale widoczny rysunek słojów. Użycie nawet najlepszej farby mija się z celem, lepiej więc będzie wykorzystać ją do przemalowania tych elementów, które są zniszczone, matowe lub zostały wcześniej pomalowane farbą. Naturalne meble z drewna można lakierować, olejować czy woskować. Przemyślany wybór farby pozwoli nie tylko wydobyć z mebla nowy blask, ale też uniknąć przykry zapach oraz efekty uczulenia itd. Dzięki temu można pozwolić sobie na remont nawet zimą, gdy wietrzenie pomieszczeń jest utrudnione.

Specjalna farba do drewna

W sprzedaży są specjalne farby do renowacji starych mebli. Nadają im blask, ale także charakterystyczną barwę. Czasem odpowiadają za dodatkowe efekty, na przykład marszczenia, pęknięcia. Mebel można odnowić, przy czym będzie przypominał przedmiot z zamierzchłej epoki z uwagi na kolorystykę lub styl malowania. Farba do drewna użyta bez zdrapywania poprzednio nałożonych warstw farby (o ile nie odpadają same) również może zagwarantować pożądany efekt. Każdy mebel warto indywidualnie ocenić – w niektórych przypadkach dobrze sprawdzi się farba typu chalk paint, czyli kredowa. W innych można próbować pozbyć się starej farby, by wydobyć blask drewna, i tak przygotowany mebel pokryć lakierem lub woskiem.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne