Budowa

Inteligentny dom – zaplanuj przy projekcie

Kiedyś stanowiły jedynie marzenia lub nierealne projekcje przyszłości, która nigdy nie nastąpi. Technologie jednak się rozwijają, świat się zmienia, a niemożliwe staje się realnym i namacalnym. Myślący dom w dzisiejszych czasach stał się możliwym. Coraz więcej osób zamawia dzisiaj projekt inteligentnego domu, który pozwala na poczynienie oszczędności, a jednocześnie zwiększa komfort mieszkalny.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to obiekt, który posiada rozbudowany system sterowania instalacjami z jednego miejsca. Istnieje możliwość zaprojektowania kontroli nad nimi, tak, by funkcjonowanie instalacji było dopasowane do potrzeb. Inteligentny dom pozwala na sterowanie instalacjami z jednego miejsca przy pomocy pilota lub zezwala na automatyczną pracę. W domu lokuje się czujniki, które zbierają informację o panujących w nim warunkach, np. temperaturze pomieszczenia lub obecności w danym pokoju osób. W przypadku, kiedy temperatura jest wystarczająca, system może samodzielnie odciąć ogrzewanie, tak, by nie dochodziło do strat energii lub wyłączyć światło, gdy stwierdzi, że w pokoju nikt się nie znajduje. Do systemu można podłączyć m.in. wszystkie instalacje elektryczne, zarządzanie zasłonami, zamykanie bramy lub drzwi, instalacje grzewcze i inne.

Jak powinien wyglądać projekt inteligentnego domu?

Z racji, że myślący dom wymaga rozlokowania dużej ilości przewodów i czujników, które należy ukryć pod, projekt inteligentnego domu musi być odpowiednio przygotowany przed jego realizacją. Rozbudowa systemu po jego wykonaniu będzie się bowiem wiązała z koniecznością kucia tynków czy zrywania paneli podłogowych. Najlepiej dobrze przemyśleć swoje potrzeby i przedstawić je profesjonaliście, który pomoże wykonać projekt wedle zainteresowania klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Adaptacja poddasza

5 września 2018