Instalacja elektryczna w domu

Instalacja elektryczna w domu

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon2 min read

Budowę domu można rozpoczynać wyłącznie wtedy, gdy uzyska się pozwolenie na nią. Jednak otrzymać je można dopiero po spełnieniu szeregu formalności, a jedną z nich jest projekt instalacji elektrycznej.

Czego dotyczy projekt instalacji elektrycznej? Kto go wykona?

Jest to dokument złożony z części opisowej i rysunkowej, zawierający informacje dotyczące sposobu podłączenia budynku do sieci energetycznej, liczby obwodów, z których wykonana będzie instalacja oraz typu zabezpieczeń w rozdzielnicy elektrycznej. W oparciu o wytyczne zawarte w tym projekcie elektryk wykona później swoją pracę, a więc zainstaluje oprawy oświetleniowe, gniazda wtyczkowe i poprowadzi okablowanie. Im bardziej szczegółowy projekt, tym lepiej, gdyż elektryk łatwiej rozplanuje poszczególne elementy instalacji.
O wykonanie takiego projektu należy poprosić profesjonalistę, posiadającego odpowiednie uprawnienia. Trzeba też pamiętać, by wcześniej złożyć wniosek do zakładu energetycznego o tzw. warunki techniczne wykonania przyłącza, w którym określa się planowaną moc przyłączeniową. Bardzo ważne jest, by jej nie zaniżać. Moc przyłączeniowa warunkuje bowiem sprawne działanie wszystkich urządzeń elektrycznych w domu, a jak wiadomo jest ich coraz więcej.

Jakie są koszty instalacji elektrycznej?

Koszty instalacji elektrycznej mogą się nieco różnić ze względu na pewną rozbieżność cen takich elementów osprzętu, jak gniazda czy łączniki. Najczęściej jednak wykonawcy, zaopatrując się w hurtowniach, mają dostęp do tańszych materiałów.

Koszty instalacji elektrycznej przedstawiają się następująco:

  • przewody 3 x 2,5 mm (gniazda) – cena 220 zł za 100 m,
  • przewody 3 x 1,5 mm (oświetlenie) – 170 zł za 100 m,
  • wyłącznik nadmiarowy do obwodów jednofazowych – 10 zł,
  • wyłącznik różnicowoprądowy – 100 zł,
  • łącznik oświetleniowy, gniazdo – koszt od 10 zł.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne