Budowa / Wykończenie

Dobrze wykonany komin

Zły stan komina może wynikać z normalnej eksploatacji, ale także przez nieprawidłowe przygotowanie paliwa. W przypadku palenia drewnem powinniśmy zadbać, aby było ono maksymalnie suche. W przeciwnym razie wilgotne drewno może być przyczyną kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Ponadto komin może również ulec zniszczeniu podczas wybuchu sadzy lub po prostu pęknąć.

Jak widać na stan naszego komina bardzo duży wpływ ma samo paliwo jak i jego stan. W przypadku węgla powstaje bardzo gorący dym, na który komin musi być odporny, jednak pozbawiony jest on wilgoci. Nawet w przypadku nagłego wychłodzenia spalin nie ma prawa powstać zjawisko kondensacji.

Nieco inaczej ma się sprawa z kotłami gazowymi i olejowymi. W tej sytuacji komin również musi być odporny na wysokie temperatury, ale także na mokre spaliny. Przy spalaniu gazy lub oleju dochodzi do powstania znacznej ilości wody, która wyparowuje, jednak może się ona także skroplić. W tym momencie w połączeniu z innymi składnikami tworzy kwaśny roztwór, który działa destrukcyjnie na wnętrze komina.

Podsumowując, przy konstrukcji dachu warto zadbać także o prawidłowe wykonanie komina. Dopasujmy materiał, z jakiego będzie on wykonany do paliwa, jakim planujemy ogrzewać nasz dom. Dzięki temu możemy być pewni, że żywotność naszego komina się wydłuży, a ewentualne remonty pochłoną znacznie mniej funduszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *