Czy opłaca się budować dom z drewna?

Czy opłaca się budować dom z drewna?

Avatar photo
Comment Icon0 Komentarze
Reading Time Icon2 min read

Budynki mieszkalne z Polsce wykonywane są w ogromnej większości za pomocą technologii murowanej. Dom z drewna nie jest co prawda tak powszechny, jednak jego zalety są na tyle interesujące, że rozważenie tego typu konstrukcji podczas podejmowania decyzji przy konkretnym projekcie wydaje się co najmniej warte uwagi.

Zalety drewnianego domu

Pierwszą rzucającą się w oczy zaletą jest bardzo charakterystyczny i interesujący wygląd domu wykonanego z drewna. Niebanalne kształty i stylowa elewacja jest tym co z pewnością przykuje wzrok każdego. Jednak największe zalety tkwią w środku. Dom z drewna posiada przede wszystkim bardzo dobre parametry cieplne. Uzyskanie ich na tym samym poziomie w przypadku domów murowanych wymaga sporego nakładu finansowego.
Po drugie, dom wykonany w tej technologii buduje się znacznie szybciej. Wystarcza średnio 3-4 miesiące, aby domek był gotowy do zamieszkania.

Koszt budowy domu z drewna

Ze wstępnych szacunków każdego projektu można przyjąć, że koszt budowy domu drewnianego jest o około 5% do nawet 10% wyższy, niż w przypadku domu murowanego. Jest to jednak wydatek w dalszej perspektywie bardzo opłacalny ponieważ dom z drewna jest znacznie tańszy w ogrzewaniu i codziennym użytkowaniu niż dom murowany.

Podsumowując, drewniany dom jest co prawda droższy na poziomie projektu, jednak biorąc pod uwagę znacznie szybszego czasu realizacji projektu, oszczędności na poziomie codziennego użytkowania i wreszcie posiadania nieruchomości całkowicie innej niż wszystkie w okolicy, opłacalność budowy domu z drewna jest niepodważalna.

Udostępnij ten artykuł

Avatar photo
About Author

redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej istotne