BudowaBudowa domu bez pozwolenia budowlanego

Posiadanie własnego domu to synonim stabilizacji oraz komfortu, którego nie da się porównać z ciasnym mieszkaniem w bloku. Zanim rozpocznie się prace budowlane, trzeba się jednak liczyć z wieloma formalnościami, które musi spełnić inwestor. Przede wszystkim chodzi o pozwolenia na budowę, które wydaje upoważniony do tego organ. Czy rzeczywiście takie pozwolenia są wymagane do budowy domu jednorodzinnego? Pozwolenie na budowę Wiele osób błędnie uważa, że postawienie niewielkiego domku na swojej działce nie wymaga spełnienia żadnych...
3 lata ago15 min
https://i0.wp.com/dachy-porady.pl/wp-content/uploads/2019/08/new-home-1664302_960_720.jpg?fit=960%2C640&ssl=1

Posiadanie własnego domu to synonim stabilizacji oraz komfortu, którego nie da się porównać z ciasnym mieszkaniem w bloku. Zanim rozpocznie się prace budowlane, trzeba się jednak liczyć z wieloma formalnościami, które musi spełnić inwestor. Przede wszystkim chodzi o pozwolenia na budowę, które wydaje upoważniony do tego organ. Czy rzeczywiście takie pozwolenia są wymagane do budowy domu jednorodzinnego?

Pozwolenie na budowę

Wiele osób błędnie uważa, że postawienie niewielkiego domku na swojej działce nie wymaga spełnienia żadnych formalności. Tymczasem każda budowa domu wymaga pozwolenia budowlanego bez względu na powierzchnię budynku, jego umieszczenie względem położenia działki czy parametry techniczne. Prawo budowlane jasno określa także, jaki budynek można postawić na danym terenie, a to zależy od miejscowego planu zagospodarowania terenu. Oznacza to, że właściciel działki nie może sam decydować o rozpoczęciu budowy bez dostarczenia do odpowiedniego organu projektu i pełnej dokumentacji, na podstawie której, może uzyskać pozwolenie budowlane.

 

Zgłoszenie budowlane

prawo budowlane

Właściciel posesji może w pewnym sensie dowolnie nią gospodarować, gdyż nie wszystkie budynki wymagają pozwolenia budowlanego. Chodzi tu między innymi o zabudowę gospodarczą posesji, garaże i inny budynki użyteczności niepełniące funkcji mieszkalnego. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością zgłoszenia takiej inwestycji do urzędu, jednak nie jest wówczas wymagane dostarczanie projektów i złożonej dokumentacji. Zabudowa zagrodowa w ogólnie nie wymaga informowania o tym organów administracji, dlatego taki typ inwestycji można budować bez pozwolenia i zgłoszenia.

Domki letniskowe a pozwolenie

Niektórzy inwestorzy, chcąc ominąć konieczność uzyskania pozwolenia budowlanego, planuje budowę domu letniskowego z planem jego zamieszkania. W przypadku domków letniskowych i rekreacyjnych również nie jest wymagane pozwolenie na budowę, a tylko zgłoszenie pod warunkiem, że zabudowa spełnia określone wymagania. Przede wszystkim wszystko zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i możliwości postawienia na nim określonego typu zabudowy. Domek letniskowy bez konieczności uzyskania pozwolenia musi dodatkowo posiadać powierzchnię nieprzekraczającą 35 m2, być parterowy i wolnostojący. Należy pamiętać, że budowa bez wymaganych formalności jest uznawana jako samowola budowlana, a to wiąże się już z poważnymi konsekwencjami prawnymi, z nakazem rozbiórki włącznie.

One comment

  • Wojtek

    28 stycznia 2020 at 11:44

    Jest trochę formalności związanych z budową domu. Część z nich możemy powierzyć sprawdzonej firmie budowlanej, która fachowo się tym zajmie, bazując już na swoim doświadczeniu. Pamiętajmy też, że na dalszym etapie budowy, ważne będą też produkty, z których korzystamy. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych i zaufanych źródeł. Ja z własnego doświadczenia wiem , że np. dobry producent kostki brukowej może znacznie ułatwić jeden z procesów budowania domu i przestrzeni wokół.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

dachy-porady-white

Zapraszamy do współpracy

Reklama

Tutaj może być Twoja reklama. Skontaktuj się z Nami,
Ohlala WordPress Theme

Dachy-Porady.pl 2018 © Wszystkie prawa zastrzeżone.