W ostatnich latach na rynku pojawiły się ciekawe alternatywy kominków, z których mogą skorzystać osoby nieposiadające instalacji niezbędnej do użytkowania tradycyjnego kominka, opalanego drewnem. Są to biokominki i kominki elektryczne. Czym się różnią? Która z tych opcji będzie bardziej odpowiadać konkretnym potrzebom użytkowym?
Jak działają biokominek i kominek elektryczny?
Ogromną zaletą biokominków i kominków elektrycznych jest to, że podczas ich użytkowania nie wydzielają się ani dym, ani lotne związki organiczne, nie powstaje również sadza oraz jakiekolwiek pozostałości spalania w postaci popiołu. To sprawia, że ich montaż i używanie nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych i wentylacji. Biokominki i kominki elektryczne mogą zająć w zasadzie dowolne miejsce w przestrzeni domu lub mieszkania w bloku, z tym że te ostatnie należy zamontować w pobliżu gniazda zasilającego. Sam montaż, w obu przypadkach jest bardzo prosty, nie wymaga przeprowadzania żadnych skomplikowanych prac ani, w wielu przypadkach, wnoszenia dodatkowych konstrukcji.
Biokominki i kominki elektryczne – źródło ognia
Podstawowa różnica w działaniu obu kominków to źródło ognia. W przypadku biokominków jest nim spalające się biopaliwo – pozostałościami spalania są para wodna i śladowe, obojętne dla zdrowia ilości dwutlenku węgla. Tutaj mamy do czynienia z żywymi płomieniami ognia. Jeśli chodzi o kominki elektryczne, nie możemy mówić o ogniu, a o jego iluzji, imitacji obrazowej płomieni, które powstają przez wytwarzanie mgły wodnej i przy jednoczesnym zastosowaniu diod LED oraz ultradźwięków. Wiele, szczególnie nieco droższych modeli, bardzo wiernie oddaje zarówno obraz, jak i dźwięk płonących polan drewna. Warto podkreślić, że oba rodzaje kominków mogą być dodatkowym, choć nieznacznym w kontekście skali, źródłem ciepła.
Estetyka, cena, koszty eksploatacyjne
Różnorodność estetyczna konkretnych modeli biokominków i kominków elektrycznych jest bardzo duża. Znajdziemy tu zarówno modele wiszące, przeznaczone do zabudowy, jak i te wolnostojące, utrzymane w nowoczesnych i klasycznych konwencjach. Ich ceny kształtują się na bardzo podobnym poziomie. Najprostsze modele można kupić już za kilkaset złotych, natomiast te większe osiągają cenę kilku tysięcy złotych.
Jeśli porównamy koszty eksploatacyjne, to kominek elektryczny wypada na tle biokominka nieco lepiej. Uśredniona cena jego godzinnego użytkowania będzie o ok. 50 gr tańsza.