Dach

Zwykła blacha czy blachodachówka?

Zasadniczym elementem w całym procesie budowy domu jest wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Na pewno każdy się z tym zgodzi, gdyż wiadomo, że dom bez dachu nie nadaje się do zamieszkania.

Najbardziej popularne pokrycia dachowe

W polskich domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się pokrycia dachowe, takie jak papy i gonty bitumiczne, blacha i blachodachówka, dachówki ceramiczne oraz cementowe, które dzieli się na ciężkie i lekkie.

Czynniki wpływające na wybór pokrycia dachowego

Wśród najważniejszych wymienić należy:

  • pochylenie połaci dachowych (spadek dachu),
  • nośność konstrukcji dachu,
  • stopień skomplikowania kształtu dachu,
  • oczekiwania właścicieli i względy estetyczne,
  • możliwości finansowe właścicieli.
Blacha na dachu

Pokrycia z blachy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są bowiem niedrogie, lekkie i łatwe w montażu. Nic dziwnego więc, że blacha na dach wybierana jest bardzo chętnie. Pokryć tego typu jest wiele, różnią się wyglądem i właściwościami.
Tradycyjna blacha na dach jest produkowana w arkuszach ciętych na wymiar. Mogą one osiągać nawet do kilku metrów długości, co umożliwia szybką pracę. Arkusze dobiera się i przycina w oparciu o szczegółowe wyliczenia dotyczące konkretnego dachu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się pod warunkiem, że dach ma prostą formę. Nie jest jednak najkorzystniejsze w przypadku dachu o bardziej skomplikowanym kształcie. W takiej sytuacji oczekiwania może spełnić blachodachówka panelowa (modułowa). Dostępna jest ona w formie niedużych elementów, które tworzą precyzyjny system do montażu dachu. Blachodachówka jest łatwa w montażu, układanie niewielkich modułów jest wygodne i stosunkowo szybkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *