Wnętrze

Wkłady kominkowe

Nominalna moc kominka przeważnie powinna współgrać z zapotrzebowaniem mocy grzewczej w budynku. Niemniej jednak kominki nie są kociołami gazowymi i trwałe podtrzymywanie mocy nominalnej niestety jest zazwyczaj niewykonalne. Zwracając uwagę na to, że do poprawnego działania ogrzewania kominkowego niezbędna jest praca, która polega na rozpalaniu oraz podtrzymywaniu ognia, wskazane jest by zwracać uwagę na cechy wkładu, które wpływają na komfort obsługi.

Jedną z takich cech jest wielkość komory spalania. Duża komora daje możliwość spalania większej ilości drewna, dzięki czemu dłużej oddaje ciepło niż komora mniejsza. Zamieszczony w czopuchu (element, który jest połączeniem kanałów kominkowych z otworami wylotowymi spalin) szyber powinien dać możliwość przymykania kanału dymowego. Bardzo ważne jest odpowiednie doprowadzanie powietrza. Kominki potrzebują powietrza, które po nagrzaniu rozprowadza po całym domu, ale również i potrzebuje powietrza, które jest niezbędne w procesie spalania. Istotne są również obudowy kominkowe. Ich wybór powinien być oparty nie na walorach estetycznych, ale przede wszystkim na właściwym rodzaju, gdyż dzięki niemu użytkowanie na pewno będzie prawidłowe.

Obudowa powinna zapewniać wkładowi kominkowego odpowiednią izolacje cieplną, by obudowa nie była aż za nadto nagrzewana. Reasumując wybranie właściwego wkładu kominkowego jest niezmiernie istotne by użytkowanie kominka przyniosło oczekiwane efekty, dlatego też przed zakupem warto rozszerzyć swoją wiedzę na ten temat albo poprosić o radę fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *