Dach / Wykończenie

Pokrycia dachowe

W dzisiejszych czasach istnieje wiele materiałów do wyboru w przypadku pokryć dachowych. Gdy jesteśmy jeszcze na etapie projektowania dachu, nie jesteśmy niczym ograniczeni, gdyż wciąż jesteśmy w stanie dopasować projekt do danego materiału. Inaczej wygląda jednak sprawa remontu starego dachu, gdyż wtedy jesteśmy ograniczeni konstrukcją starego dachu.

Materiał jakiego użyjemy w dużej mierze zależy od kilku czynników. Po pierwsze, czy planujemy dach płaski czy spadzisty. Im bardziej szczelne ma być pokrycie, tym mniejszy możemy zastosować spadek. Poza tym jaka będzie jego konstrukcja: solidna czy delikatna. Różne pokrycia posiadają różny ciężar. Ciężkie pokrycie wymaga mocnej podpory, aby z upływem czasu nie uległa zniszczeniu. Ponadto bardzo ważne jest jak bardzo skomplikowana jest płaszczyzna dachu. W przypadku, gdy występują na niej liczne załamania, lepiej użyć materiałów o mniejszych rozmiarach, a na jednolitych i dużych płaszczyznach zaleca się pokrycia z większych płyt.

Jednymi z najbardziej popularnych pokryć dachowych są oczywiście dachówki, które można podzielić na ceramiczne i cementowe, charakteryzujące się dosyć duża wagą. Te pierwsze są jednym z najstarszych pokryć dachowych. Natomiast i jedne i drugie, dzięki małym rozmiarom znajdują zastosowanie nawet w przypadku bardzo skomplikowanych dachów, a gdy dojdzie do zniszczenia, wymienia się tylko pojedyncze elementy. Obie również najczęściej występują w kolorach czerwonych, ceglastych, brązowych, ale również istnieją odmiany zielone, szare i czy też niebieskie.

Trzecim rodzajem dachówek są dachówki bitumiczne. Posiadają one cechy, które nieco różnią je od ich poprzedniczek. Przede wszystkim są one lżejsze, a po ułożeniu na dachu tworzą płaską powierzchnię. Co więcej są miękkie, więc można je łatwo wyginać i przycinać, co pomaga w przypadku skomplikowanych dachów. Wybierać można spośród kilku kolorów: zieleń i błękit oraz barwy mające na celu imitować inne pokrycia.

Oprócz dachówek, coraz częściej używa się sprzedawanej w arkuszach i taśmach blachy. Mocowana jest ona wkrętami z gumową podkładką uszczelniającą. Posiadają one łebki lub specjalne nakładki w kolorze blachy. Zamiast nich użyć można również nitów. Podstawową zaletą blachy jest jej lekkość.

Istnieje kilka jej rodzajów: płaska, cynkowa, aluminiowa i trapezowa. Dostępna również jest możliwość zastosowania blacho-dachówki, która imituje zwykłą dachówkę, lecz jest o wiele lżejsza. Wykonana może być ze stali ocynkowanej, aluminium, blachy stalowej z alucynkiem, ale istnieje również blacho-dachówka z posypką, którą mocuje się gwoździami.

Do pokrycia dachów płaskich najczęściej używana jest papa. Jest ona podzielona na papy wierzchniego krycia i papy podkładowe. Ta pierwsza ma od góry posypkę chroniącą przed słońcem i deszczem. Dzięki swojej grubości (4-4,5 mm), skuteczna okaże się również w przypadku spadających szyszek i gałęzi. Papa podkładowa jest cieńsza, gdyż wynosi zaledwie 3-3,5 mm, a nawet i mniej. Mocuje się ją lepikiem lub poprzez zgrzewanie do sztywnych poszyć.

Na końcu warto wymienić również trochę nietypowe pokrycia dachowe. Zaliczyć do nich można: gonty drewniane wykonane z drewna sosnowego lub świerkowego; wióry drewniane, czyli płaty wystrugane z drewna osikowego; łupek naturalny, czyli powstała ponad 350 milionów lat temu skała osadowa. Wspomnieć należy również o wracającej modzie na strzechę, której główną zaletą jest możliwość ułożenia jej na każdym dachu, niezależnie od jego budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dachówki bitumiczne

16 lipca 2018

Dach hali stalowej

16 lipca 2018