Osprzęt wiertniczy – jak często należy go wymieniać?
Budowa

Osprzęt wiertniczy – jak często należy go wymieniać?

Maszyny wiertnicze są poddawane intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach terenowych. Dlatego wymagają konserwacji oraz okresowych przeglądów i wymiany elementów, które ulegają szybkiemu zużyciu. Zalicza się do nich między innymi osprzęt wiertniczy.

Co zalicza się do osprzętu wiertniczego?

Wiertnica jest podstawowym urządzeniem zamocowanym na specjalnej podstawie lub na platformie samochodu. Aby można było za jej pomocą wykonywać otwory pionowe lub poziome w gruncie, jest też niezbędne wyposażenie dodatkowe. Pełni ono analogiczne funkcje jak wiertło w wiertarce czy noże skrawające w tokarce. Elementy odpowiedzialne za bezpośrednie wykonywanie pracy ulegają stosunkowo szybkiemu zniszczeniu. Wynika to z ich kontaktu z materiałem o różnej strukturze i stopniu twardości oraz związanym z tym tarciem.

 

Osprzęt wiertniczy oferowany przez firmę https://staltechnika.pl/ obejmuje między innymi świdry ślimakowe rurowe i do pali CFA, rury jednokierunkowe i gwintowane, żerdzie wiertnicze oraz głowice wiercące i wybieraki kubełkowe. Do tej kategorii zaliczają się też elementy pomocnicze, takie jak adaptery, łączniki, przejścia, próbniki czy przeciągane do wiertnic.

Jak często należy wymieniać osprzęt wiertniczy?

Częstotliwość wymiany osprzętu wiertniczego jest uzależniona od intensywności eksploatacji urządzenia oraz od typu i składu gruntu, w którym były wykonywane otwory. Im jest on bardziej spójny, tym większe jest też tarcie i szybsze zużycie części. Do najbardziej podatnych na uszkodzenia należą żerdzie wiertnicze, które często pękają podczas pracy. Częstotliwość ich wymiany, podobnie jak i innych elementów zależy od wielu czynników. Jednym z nich są zalecenia producenta, które wynoszą od 3000 do 5000 motogodzin eksploatacji.

 

Na stronie https://staltechnika.pl/oferta/wiertnice-geotechniczne-samochodowe/ można znaleźć pełny zestaw elementów z osprzętu do wiertnic. Ich trwałość i przewidywany okres eksploatacji możesz poznać, zadając bezpośrednie pytanie producentowi. Ponadto, na indywidualne zamówienie, Staltechnika wykonuje elementy o specjalnych parametrach. O czasie wymiany decydują też obiektywna ocena poziomu zużycia lub uszkodzenie części, np. złamanie żerdzi czy wyłamanie elementu ślimaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *