Budowa

Najtrudniej jest zacząć – czyli jak wybrać projekt domu?

Jak pewnie każdy z nas wie, zawsze najtrudniejsze bywają początki. Załóżmy, że właśnie jesteście po trudnym, żmudnym i uciążliwym poszukiwaniu odpowiedniej działki na budowę wymarzonego domu. Znaleźliście odpowiednie miejsce i macie zamiar rozpocząć budowę. Kolejny etapem, będzie zdobycie wszelkich pozwoleń, a co najważniejsze wybór projektu domu. Zatem co zrobić, by stworzyć przestrzeń, która będzie dla nas odpowiednia, wygodna, funkcjonalna i atrakcyjna? W sieci można znaleźć tysiące świetnych projektów, ale jak wybrać ten właściwy?

Jakie są nasze najważniejsze potrzeby i oczekiwania

Na początek ustalmy priorytety. Zastanówmy się ile pomieszczeń i jaki metraż domu nas interesuje. Przeanalizujmy, czy takie pomieszczenia jak garaż mają być zawarte w ramach domu, czy planujemy budowę osobnego, niezależnego budynku do tego celu. Na początku musimy zdecydować się również nad rodzajem ogrzewania, ponieważ to wymusza decyzję o zaplanowaniu ewentualnej kotłowni oraz rozłożeniu dodatkowej instalacji. Ważne dla funkcjonowania są także pomieszczenia typu garderoba, spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze. Planując budowę domu musimy nauczyć się wyobrazić sobie jakie elementy będą nam potrzebne, a z których warto zrezygnować.

Wybór projektu domu

Projekt, a Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Plan taki może wymusić na nas pewne decyzje oraz spowodować znaczne ograniczenia. Wpływ na projekt i ostateczny wygląd naszego domu mogą mieć takie aspekty miejscowego planu zagospodarowania jak maksymalna powierzchnia zabudowy działki, zastosowanie odpowiedniej bryły dachu z określeniem układu połaci dachowych, kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji budynku, wysokość budynku czy maksymalną szerokość elewacji frontowej budynku.

Podjęcie decyzji budowy domu oraz wybranie jego kształtu z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Najczęściej budując dom związujemy się z nim na zawsze, więc wszelkie wady i uciążliwości będą nam towarzyszyć przez wiele lat. Warto przeanalizować zatem różne możliwości i alternatywy, które często mogą być o wiele lepsze niż pierwotna, nieprzemyślana do końca decyzja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *