klimatyzacja lg
Wnętrze

Cieknie woda z klimatyzacji – co robić?

Klimatyzatory to zbawienne urządzenie, które pomagają przetrwać wyjątkowo uporczywe upały. Zapewniają odpowiednie warunki temperaturowe, jak również poprawiają jakość powietrza przez jego filtrowanie z alergenów i bakterii. Jednak, nawet klimatyzacja LG najwyższej jakości może ulec awarii, kiedy nie będzie odpowiednio konserwowana. Regularne prace oczyszczające urządzenie zapewnią mu długowieczność. Kiedy ich zaniechamy, mogą pojawić się objawy nieprawidłowego działania. Jednym z nich jest kapiąca woda. Co wtedy zrobić?

Czy widok wody zawsze powinien budzić niepokój?

Klimatyzacja LG i jej zewnętrzna jednostka może pokrywać się drobnymi kropelkami wody, które swoim wyglądem przypominają nieco rosę. Jest to zjawisko zupełnie naturalne, które nie musi budzić naszych obaw dotyczących prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Wynika z prostego prawa fizyki. Kropelki wody pojawiają się w wyniku różnicy temperatur, jaka zachodzi podczas pracy klimatyzatora. Zimny czujnik chłodniczy znajduje się w ruchu i odnotowuje różnicę ciepła między temperaturą panującą na zewnątrz, a temperaturą jego otoczenia, w którym czujnik krąży.

klimatyzacja lg

Klimatyzacja LG – kiedy wyciek wody jest efektem awarii?

O ile kropelki wody zbierające się na jednostce zewnętrznej stanowią naturalne zjawisko, to woda wyciekająca z jednostki wewnętrznej, umieszczonej w pomieszczeniu klimatyzowanym, nie jest pożądanym procesem. Świadczy o błędnym funkcjonowaniu urządzenia i daje sygnał do podjęcia stosowanych działań. Żeby zrozumieć dlaczego z klimatyzatora wydostaje się woda, należy poznać zasadę jego pracy. Urządzenie nie tylko schładza powietrze, ale także je osusza. Skraplająca się para wodna zostaje odprowadzana do tzw. tacy ociekowej, skąd z kolei jest przekazywana do kanalizacji. Do tej pory wszystko przebiega sprawnie. Problem zaczyna się pojawiać, kiedy system odpływu jest niedrożny. Woda nie zostaje bowiem odprowadzona, tylko zbiera się w tacy, a po przekroczeniu jej pojemności zaczyna wylewać się na zewnątrz urządzenia. Może to spowodować poważną awarię.

Co robić, gdy woda wycieka?

Mogą wystąpić dwie przyczyny niedrożności odpływu skraplającej się pary wodnej. Pierwszy, to nagromadzenie nieczystości i brudu, który zapycha kanaliki odpływowe i uniemożliwia na przepływ wody. Kiedy zauważymy wyciekającą wodę, warto rozebrać urządzenie i je dokładnie wyczyścić i poddać dezynfekcji. Proces ten należy powtarzać regularnie, nawet jeśli wyciek nie zostanie odnotowany. Czyszczenie urządzenia przynajmniej raz w roku nie tylko zapobiegnie wyciekowi wody, ale także uchroni nas przed gromadzeniem się drobnoustrojów, które z chłodnym powietrzem mogą zostać wprowadzone do pomieszczenia. Druga przyczyna to błędny montaż, wadliwie wykonany system odpływu. Jeżeli po wyczyszczeniu urządzenia woda dalej będzie ciekła, należy wezwać fachowca. Wszystko bowiem będzie wskazywało na to, że system odpływu będzie wymagał poprawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ochrona dachu

16 lipca 2018