Blachy trapezowe – do czego się przydają i czemu się je stosuje?
Dach

Blachy trapezowe – do czego się przydają i czemu się je stosuje?

Blacha to bardzo popularny materiał służący w wielu celach. Trzeba przyznać jej wszechstronność i możliwość wykorzystania na różne sposoby. Stworzona jest ze stopionej stali, a następnie poddana obróbkom, na skutek których zdobywa pożądane właściwości.

Blachy możemy podzielić na kilka rodzajów, wewnątrz których znajdują się jeszcze podgrupy. Pierwszym, popularnym typem jest blachodachówka stosowana na dachach budynków od lat. Oprócz niej posiadamy jeszcze blachy płaskie, a także blachy trapezowe, którymi się dzisiaj zajmiemy. Dlaczego akurat nimi? Otóż, to właśnie te elementy o kształcie trapezu w przekroju zyskały sporą popularność i dzięki swojej budowie używa się ich nie tylko w jednym celu.

Jak wykonuje się blachę trapezową?

Blacha trapezowa powstaje w bardzo prosty i logiczny sposób. Początkowo, stal jest podgrzewana do takiej temperatury, w której zaczyna mięknąć. Materiał w takim stanie przeprowadzony jest odpowiednią komorą na duży blat, z którego rozpocznie się proces walcowania. Długi arkusz prowadzony jest przez walce, które początkowo regulują jego grubość i spłaszczają.

W następnym kroku rozpoczyna się już zastyganie po to, by można było zacząć giąć materiał. Płaski arkusz umieszczany jest pomiędzy kolejnymi walcami, których kawałki posiadają już różne średnice. Przejście blachy przez taki walec skutkuje jej równomiernym zgięciem i tworzy trapez. Proces tłoczenia kończy się na automatycznym cięciu arkuszy w konkretne wymiary i przekazaniu ich do dalszych operacji związanych z kolorem i zabezpieczaniem.

Blachy trapezowe – do czego się przydają i czemu się je stosuje?

Rodzaje blach trapezowych

Wcześniej powiedziane zostało o podgrupach, na które jesteśmy w stanie podzielić dany rodzaj blachy. W tym przypadku robi się to na podstawie wysokości profili. Najmniejszym takim elementem jest tania blacha trapezowa t7. Wysokość jej profilu to 7mm, natomiast grubość to zaledwie pół milimetra. Stosuje się ją głównie w ogrodowych garażach blaszanych bądź jako podbitkę do niektórych budynków. Podobne zastosowania zachodzą dla profili do około 14mm.

Większe blachy zaczynają się od T18. Ten typ może już bez problemu pokrywać nasze domy i robić za ogrodzenie na terenie budowy lub zakładu. Najpotężniejsze wysokości to już te o rozmiarach T35 i T55. Służą one głównie za elewacje i dachy do dużych hal przemysłowych i konstrukcjach nośnych.

Na co zwracać uwagę przy kupnie blachy?

Pierwszym, istotnym elementem jest, aby kupować wyłącznie ocynkowaną blachę. Stal tylko po wykonaniu tego procesu jest zdatna do wystawienia jej na zewnątrz oraz w ogóle zdatna do użytku. Proces cynkowania w dużej mierze wpływa na wzrost odporności na korozję, co w przypadku blachy gwarantuje wiele lat funkcjonowania.

Pamiętajmy również, że lekko wgnieciona blacha nie tworzy powodów do obaw. Może się to zdarzyć w procesie transportu lub też sami z siebie możemy taki materiał kupić dużo taniej. Ważne jest jednak, aby nic nie było pęknięte, gdyż wtedy z pewnością zdecyduje to o szczelności dachu czy garażu. Kupujmy tylko u sprawdzonych sprzedawców, mających na swoim koncie lata doświadczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *